Taşlara sanatıyla anlam veren 63 yaşındaki Kiper: Şimdiye kadar baktıkları taşı artık görüyorlar

Nehir kenarından topladığı taşları boyadıktan sonra hazır hale getiren Mine Kiper, duygularını tablolara işliyor. 

Taşlara sanatıyla anlam veren 63 yaşındaki Kiper: Şimdiye kadar baktıkları taşı artık görüyorlar

Bir şeyin zorluğunu anlatmak için sert olma özelliğine benzetilen taş, 63 yaşındaki Mine Kiper’in ellerinde sanat eserine dönüşüyor. Ankara Batıkent’te yaşayan emekli fizik öğretmeni Mine Kiper, hobi olarak başladığı taş tablo sanatını ekonomik sorunlar yaşamaya başlayınca geçim kaynağına dönüştürmeye karar veriyor. Arkadaşlarının yardımıyla topladığı taşları zımpara makinesinden geçirip hazırlayan Kiper, çeşitli işlemlerden geçirdiği bu taşları bir tablo içinde topluyor. Kiper’in yaptığı her tablonun bir hikayesi var. Günümüzde teknoloji bağımlılığının insanların düşünmesi ve sorgulamasını engellediğini dile getiren Kiper, bu tarz geliştirici aktivitelere yönelmenin önemli olduğunu dile getirdi.

Emekli olduktan sonra geçinemediğini ifade eden Kiper, “Baktım ki geçinemiyorum, işi ticarete dökmek zorunda kaldım. Ekmeğimi taştan çıkarmaya başladım. Benim tablolarım duygularımı anlatıyor” şeklinde konuştu. 

Bu çağda el emeğinin değer görmediğini dile getiren Kiper, “İnsanlar marka meraklısı olduğu için benden almaktansa herhangi bir markadan almak istediler, bazı müşterilerimi ikna etmeye, emeğe saygıyı öğretmeye çalışıyorum. Türkiye’de el emeğinin değeri yok, markaya dünyanın parasını verip alabiliyorlar ama el emeğine gelince pazarlık ediyorlar, yarı fiyatına indirim istiyorlar, bende kibar bir şekilde reddediyorum, emeğim benim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Açtığı işyerinin kısa sürede kendisi için bir terapi merkezine dönüştüğünün altını çizen Kiper, “Bir gün Kuşadası’na gittim orada boyalı taşlar, magnet yapanları gördüm ve bende yapmaya başladım. Daha sonra büyük taşları boyamayı bırakıp küçük taşlara yöneldim ve çalıştıkça daha da ilerledim. Bu dükkanı açtım. 6 yıldır bu işi yapıyorum. Bu işi yapmak isteyen insanlara da azim ve titizlikle öğretiyorum” diye belirtti.

İşlediği taşları akarsu, nehir ve deniz kenarlarından topladığını aktaran Kiper, “Tabloya anlatmak istediğim konuyu işliyorum, insanlarda baktı mı o hikayeyi görmeli. Bakmak ve görmek arasında fark vardır, ben görmelerini istiyorum, şimdiye kadar baktıkları taşı artık görüyorlar. Hobimi geliştirdim, fizik ve hobiyi birleştirdim, bir tablo yaparken bile ağırlık merkezini hesap ediyorum, taşı yapıştırdığımız zaman eğilmemesi gerekiyor tablonun o taşı taşıyabilmesi gerekiyor bunları dikkate alarak yapıyorum” diye konuştu.

Toplumun tüketen değil, üreten olması gerektiğini vurgulayan Kiper, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben burada her kesime hitap ediyorum. Gençlerimiz teknoloji bağımlılığından gerçek duygularını anlatamıyorlar, bu durumdan kurtulmalı bu tarz aktivitelere yönelmeli. Buradan kadınlarımıza sesleniyorum; emekçi olun kendi kazandığınız parayı harcayın, kimseden bir beklentiniz olmasın.” (MA)

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.