TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Şener: Burası kabile devleti değil

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Hükümetin bütçe projesine bakıyorsunuz, umut vadetmiyor. Merkez Bankası’na bakıyorum ‘ne yapıyor?’ diye. Yaptıkları açıklamalar gerçekten komik. 4 senede 4 tane Merkez Bankası Başkanı değişiyor. Her gelenle politika değişmiştir. Kabile devleti değil burası. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan bir ülkeden, bu devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan politikalar uygulamak doğru bir şey değildir” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Şener: Burası kabile devleti değil
12 Kasım 2021
13:30

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kesin hesabı ve bütçesi üzerindeki görüşmeler, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sürüyor. Komisyon Üyesi ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Dolar 10’a dayandı, çeyrek altın bin liraya dayandı’ diyor, ekonominin geldiği durum bu manşetlerden anlaşılmaktadır. Kur artışı faydalı mıdır, zararlı mıdır? İçinde bulunduğunuz ortama göre değerlendirmek zorundasınız. Ülkede yoksulu yoksullaştıran, zengini daha zenginleştiren bir mekanizmayı canlı tutmak demektir. Kur artışı demek enflasyon artışını desteklemek demektir” dedi.

Şener, şu eleştiriyi yaptı:

“Ülkenin borç ihtiyacını da artıran bir hadisedir. Döviz cinsinden borçları yani dış borçları TL cinsinden kur arttıkça artmaktadır. O halde bunu niye savunacağız? ‘Kur artarsa ihracatımız artar, cari acık azalır, dengeye geliriz.’ Böyle bir politika olmaz. 2008’in ikinci yarısından bugün kadar döviz kuru tam 9 kattan fazla artmıştır. Herhalde hiçbir hükümet döneminde kur yüzde 900 artmamıştır. Peki kur yüzde 900 arttı da cari açığımızı mı azalttı? Hayır. Bakıyorum bütçeye. 2021 sonu itibariyle cari açığımız 21 milyar lira olacak diyor. Kuru yüzde 900 artırmışsınız ama maalesef dış ticaret açığı da cari açık da bitmediği gibi piyasa dengelerine kadar her şeyi bozan bir politika uygulanmış.”

Şener, “Gelişmiş ekonomiler sizin ekonominizi belirler. Dünya kapitalist sistemi, piramit şeklindedir. Piramidin tepesindekiler ihtiyaca uygun olarak sizi yapılandırmış olur, buna da dikkat etmek lazım. ‘Şu düzelmiş, şu bozulmuş’ önemli değil ki, önümüzü nasıl planlayacağız? AKP’yi sorgularız, neden? 19 senedir iktidardır. Günü birlik sorunlarla uğraşan, boğulan bir iktidar olmaz. Ne olacak bu memleketin hali? Heba edilen 20 yıl” dedi.

Kişi başına düşen gelir miktarını eleştiren Şener, “Bir yandan enflasyonla boğuşuyorsun, işsizlikle boğuşuyorsun. Günü birlik çalışan, önünü göremeyen vizyonu ve misyonu olmayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Ekonomik politikaların yeni baştan kurgulanması lazım ama bu hükümet döneminde mümkün değil” dedi.

Şener, “Türkiye ne kadar ucuz bir ülke haline geldi biliyor musunuz? Yabancı sermayenin de kalitesi olur. Yeni büyük yatırımla gelen sektörleri öncelemeniz lazım” uyarısını yaptı.

Şener, Merkez Bankası politikalarını da şu sözlerle değerlendirdi:

“Hükümetin bütçe projesine bakıyorsunuz, umut vaat etmiyor. Merkez Bankası’na bakıyorum 'ne yapıyor' diye. Yaptıkları açıklamalar gerçekten komik. Böyle politika uygulanmaz ki. 4 senede 4 tane Merkez Banması Başkanı değişiyor. Her gelenle politika değişmiştir. Kabile devleti değil burası. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan bir ülkeden, bu devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan politikalar uygulamak doğru bir şey değildir. Planda söylenen hiçbir şey doğru çıkmıyor zaten. 25 bin olan kişi başı milli gelir var mı? Yok. 500 milyar ihracat var mı? Yok.”

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.