Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş: Alkol satışı yasağı kalktı

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, alkol satışı yasağının kaldırıldığını açıkladı

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş: Alkol satışı yasağı kalktı
30 Nisan 2021
12:26

(HABER MERKEZİ) Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabı twitter sayfasından alkol yasağının kaldırıldığına dair, " Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsu" mesajını paylaştı.

17 Mayıs'a kadar sürecek olan tam kapanma kararları çerçevesinde yayımlanan İçişleri Bakanlığı genelgesinde alkol satışı yasağına dair herhangi bir maddenin yer almaması üzerine TEKEL bayililerinin alkol satışının yasaklanmasına ilişkin Özgür Aybaş, "Genelgede alkol satışı yasak diye bir ibare madde dahi yok.Malesef üzülerek söylüyorum 17 mayısa kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Bu yapılan özel yaşama,yeme içme kültürüne karşı açıkça darbedir. Corona bahane yasaklar şahane" paylaşımında bulunmuştu.

Karar tepkilere neden olmuştu

Hükümet, yayımladığı genelgeye alkol yasağını açıkça yazmadı. Ancak mülki idare amirleri sorular üzerine market ve bakkallara alkollü içki satışının yasak olduğu bilgisini verdi. Yasağın duyulmasıyla birlikte içki satışlarında olağanüstü artış yaşanmıştı. Siyasi partiler ve çeşitli kesimler tarafından, "Bu karar Anayasayı ihlal, kişisel hak ve özgürlüklere siyasi müdahaledir. İçki satışı neden yasak? Anayasaya aykırı bu saçmalığı hepimiz yüksek sesle sormalıyız bence. Alkollu içeceklerin yasaklanması, eğer şu ana kadar kimsenin aklına gelmemiş çok farklı ve zorunlu/kaçınılmaz bir gerekçesi yoksa, temel hakları sınırlandırma yetkisinin kötüye kullanımı mahiyetindedir. Yani Anayasanın 14., AİHS 18. maddelerini ihlal eder" şeklindeki yorumlar yapılmıştı.

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.