Tezkereye evet diyeceklerini söyleyen Yeneroğlu: Bahçeli anayasal suç işliyor

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi’ne yönelik açıklamaları ile ilgili olarak; “Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’ni alenen aşağılayarak, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre suç işlemekte, savcılar derhal görevini yapmaları gerekiyor” dedi.

Tezkereye evet diyeceklerini söyleyen Yeneroğlu: Bahçeli anayasal suç işliyor
26 Ekim 2021
16:03

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Yeneroğlu, özetle şunları söyledi:

Malumunuz bugün ülkemiz Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefinden tamamen sapmış bir durumda. 72 yıldır üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde en çok ihlal kararı verilen ülkeler arasında ilk sıralardayız. Bu mahcubiyet bu utanç bize yetmiyormuş gibi bir de iktidar çıkmış şenlik havası içerisinde ‘vay be helal olsun bak inadına Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını yerine getiremedik’ diye içeride propaganda yapmaya çalışıyor. Propaganda yaptığı meselesinin özeti de masum bir vatandaşımızın bir kişinin ihtirasları neticesinde cezaevinde tutulması. 4 yıldan fazla, Osman Kavala, suçsuz bir biçimde ülkemizde cezaevinde tutuluyor. Buna göz yummak, bunu göz ardı etmek yarın öbür gün bu hadiselerin her bir başka vatandaşımızın başına gelebileceğini de kabullenmek manasına geliyor ki kesinlikle bir kişinin bir saat bile haksız yere gözaltında tutulmasını kabul etmemiz söz konusu bile olamaz. O sebepten dolayı da Cumhurbaşkanı’nın masum bir vatandaşımızı cezaevinde tutma inadından vazgeçip bir an evvel hukuk devletine geri dönmesi ve kendisini milletin efendisi değil milletin hizmetçisi olarak konumlandırıp artık bu hizmeti de yerine getiremeyeceği bilinci içerisinde bir an evvel ülkeyi seçime götürüp bu garabetten kurtarmasını kendisine tavsiye ediyorum.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bazı kararlarının uygulanmamasından dolayı meseleyi Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne iletmiş durumda ve ülkemiz Avrupa Konseyi tarafından yaptırıma maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Hukuk devletinin işlerliği ve medya özgürlüğü yolsuzlukla mücadelenin vazgeçilmez unsurlarıdır. Ancak ülkemizde bunlar büyük bir darbe almış adeta işlemez haldedir. Kamuoyuna yansıyan bakan seviyelerindeki yolsuzluk iddiaları hakkında bile hiçbir işlem yapılamamaktadır. Kapalı kapılar ardında bal tutan adeta parmağını yalıyor. Ülkede yolsuzluk ve rüşvetle iş yaptırılabiliyor olması diğer suçların işlenmesini de kolaylaştırıyor.

Birleşmiş Milletler Uluslararası uyuşturucu ve suç ofisince 2021 Dünya Uyuşturucu Raporu’nda Türkiye hakkında gerçekten çok vahim veriler açıklandı. Rapora göre 2019’da dünyada en fazla eroin ele geçirilen ülke 20 ton ile Türkiye oldu. İktidar eğer başarıdan bahsediyorsa elde ettiği başarıların başında ülkeyi adeta uyuşturucu cennetine dönüştürmesi oldu. Bu hükümet kara paranın aklanmasıyla terörizmin finansmanıyla ve yolsuzlukla mücadele etmesi mümkün değil çünkü bu bahsedilen olayların olabilmesinin tek sebebi bizatihi iktidarın kendisidir.

Terörle mücadeleyi bile kendi menfaatlerinize alet etmeyin. Yasal faaliyette bulunan dernek ve vakıfları terörle suçlamayın. Türkiye’nin uluslararası terör örgütlerinin para akışlarının sağlandığı bir merkez olmasının önüne geçin. Kara paranın aklanmasıyla samimi olarak mücadele edin. Kamu kurum ve kuruluşlarında şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerini hayata geçirin.

Yargı bağımsızlığı, yargının Cumhurbaşkanı’nın talimatlarına uyması değil aksine Cumhurbaşkanı’nın hukuka bağlı olmasını teminat altına alır. Bugün yargıçlar bıraksınlar Cumhurbaşkanı’na sadakat yeminlerini iki de bir tekrar etmeye yargı bağımsızlığının gereğini yerine getirerek Cumhurbaşkanı’nın hukuka uyması konusunda, hukuka saygılarının gereğini yetirsinler.

Buradan savcılara çağrıda bulunuyorum. Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’ni alenen aşağılayarak, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesine göre suç işlemekte, savcılar derhal görevini yapmaları gerekiyor. Hukuk devletinin gereğini yerine getirecek bir savcı, bu ülkede kaldı mı gerçekten çok merak ediyorum. Biz kendilerini bu konuda destekliyoruz. Hukuku, demokrasiyi, bu ülkenin geleceğini, milletin menfaatini düşünen siyasiler olarak milyonlarca yurttaş olarak bu ülkede savcıların, hukuka sadık olarak sayın Bahçeli ile ilgili cezai soruşturmayı başlatmalarını ve Bahçeli’nin yargı organlarını alenen aşağılayan tutumu sebebi ile kendisi ile ilgili Türk Ceza Kanunu’nun gereğini yerine getirerek süreci başlatmalarını talep ediyorum.”

Yeneroğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Suriye ve Irak tezkeresi ile ilgili soru üzerine Yeneroğlu, şunları söyledi:

“Suriye ilgili süreç gerçekten süreç, içler acısı bir süreç. Ülkemizi tehdit eden durumları da endişe ile takip ettiğimiz bir durumdur. DEVA Partisi olarak, bu tezkereye; birçok soruna rağmen, iktidarın politikasızlığına rağmen, öngörülemez bir tablo içinde Türkiye’yi ve kahraman askerlerimizi zorluklarla karşı karşıya bırakmalarına rağmen; sadece ülkemize yönelen tehditler karşısında ve bu tehditlerin bertaraf edilmesi, askeri mevcudiyetimizin kesintiye uğramaması ve o bölgede görev yapan askerlerimizin güvenliği için ‘evet’ diyeceğiz.”

 

 

 

 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.