'THY ve Aeroflot havayolu şirketi Belarus-Polonya sınırı arasında yaşanan mülteci krizinde önemli bir rol oynadı'

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Bild, Belarus-Polonya sınırındaki  Kürt göçmenlerin THY’nin özel seferleriyle Minsk’e taşındığını yazdı. 

'THY ve Aeroflot havayolu şirketi Belarus-Polonya sınırı arasında yaşanan mülteci krizinde önemli bir rol oynadı'
09 Kasım 2021
13:35

Belarus ile Avrupa Birliği üyesi Polonya sınırı arasında yaşanan mülteci dramı devam ediyor. Çoğunluğunu Federe Kürdistan Bölgesi ve Kuzey ve Doğu Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu mülteciler, Avrupa'ya geçebilmek için Polonya sınırında bekliyor. Avrupa Birliği'nin desteğiyle Polonya'nın sınırlarını kapattığı mülteciler, ormanlık alanda ölümle yüz yüze bekliyor. 

Konuyu gündemine alan Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Bild, göçmen trafiğinin arkasında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Rus Devlet Başkanı Vlademir Putin’in ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bulunduğunu belirtti. 

Her üç liderin, mültecileri AB’nin yaptırımlarına karşı silah olarak kullandığını belirtilen Bild, mültecilerin hava yoluyla Moskova, İstanbul, Antalya, Hewlêr ve Şam’dan nasıl Minsk’e taşındığı ayrıntılı olarak anlatıldı.

Gazeteye demeç veren Alman Federal Polis Sendikası Başkanı Heiko Teggatz, göçmenlerin bölgeye yüzde 49 hissesi Türkiye Cumhuriyeti'nin elinde olan Türk Hava Yolları (THY) ile yüzde 51 hissesi Rusya’ya ait olan Aeroflot’un seferleriyle taşındığını bildirdi. Gazeteye göre, her iki hava yolu şirketinin Belarus-Polonya sınırı arasında yaşanan mülteci krizinde önemli bir rol oynadıkları Alman güvenlik birimleri tarafından da teyit edildi. 

Haberde yer alan bilgilere göre, göçmenlerin taşınması için 2019/2020 kışında Ortadoğu ülkelerinden Minsk’e haftalık 17 olan uçak sefer sayısının bu kış 57’ye çıkarıldı.  Sefer yapılan kentlere, Federe Kürdistan Bölgesi'nin Hewlêr ile Suriye’nin başkenti Şam da eklendi.

Mültecilerin en önemli iki toplama merkezi ise İstanbul ve Moskova olurken, THY de İstanbul-Minsk sefer sayısını günde ikiye çıkardı. Belarus’un hava yolu şirketi Belavia’nın Antalya-Minsk seferlerinin ise internet üzerinden bilet alma işlemini iptal etmesine rağmen, bu seferler haftada 4 kere gerçekleşti.

Türkiye'nin Rusya ve Belarus ile yaptığı işbirliğiyle mültecileri AB’ye karşı silah olarak kullanma planının yanı sıra Federe Kürdistan Bölgesi ve Kuzey ve Doğu Suriye'yi boşatmayı amaçladığı belirtiliyor. Belarus’a ulaşan göçmenlerin Irak vatandaşı olanlarının önemli kısmı Behdinan ve Süleymaniye etrafındaki ilçelerden gelenler oluşturuyor. 

Çoğunluğu genç olan Federe Kürdistan Bölgesi'nden gelen mültecilerin, Hewlêr veya İstanbul üzerinden Belarus’a taşındığı ifade edildi. Türkiye'nin 23 Nisan’da Federe Kürdistan Böglesi'ne yönelik saldırılarının hemen ardından başlayan göç dalgası da dikkat çekiyor. 

Resmi rakamlara göre son bir yılda Irak vatandaşı 40 bine yakın kişi yurt dışına kaçarken, bunlardan 10’u yaşamını yitirdi, 12’sinin de akıbeti bilinmiyor.

Polonya sınırında ölüme terk edilen mülteciler ise dün sınır kapılarının açılması talebiyle yürüyüşe geçti. Polonya yönetimi ise sınıra 12 bine yakın güvenlik gücünü yığarak sert tedbirlere başvurdu. Belarus sınırı boyunca dikenli teller döşenirken, bölgede şu ana kadar soğuk hava ve kötü yaşam koşulları yüzünden 10’dan fazla mülteci hayatını kaybetti. (MA)

Mahkemeden MA'nın 'Jandarma Kürtçe mevlidi kesti' haberine takipsizlik kararı

 “Jandarma Kürtçe mevlidi kesti: Ya Türkçe ya Arapça oku” başlığıyla servis ettiğimiz habere ilişkin Mezopotamya Ajansı Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik hakkında açılan soruşturmaya takipsizlik kararı verildi.

El Cezire: Sedat Peker gözaltına alındı, Türkiye'ye iade edilecek

Devlet bağlantılı Sedat Peker’in BAE tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.