'Tıp fakültelerinde öğretim üyesi erozyonu devam ediyor'

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tıp fakültelerinden düşük maaş nedeniyle sürekli istifalar yaşandığını belirterek, “Öğretim üyelerimizin tıp fakültelerinden ayrılmamaları için onlara özel muayenehane hakkı tanıyın” dedi.

'Tıp fakültelerinde öğretim üyesi erozyonu devam ediyor'
05 Haziran 2021
15:07

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, tıp fakültelerinden düşük maaş nedeniyle istifaların yaşandığını anlattı. Adıgüzel, “Tıp fakültelerinde öğretim üyesi erozyonu devam ediyor.  Çünkü hocalarımız geçim sıkıntısı çekiyor. Biliyorsunuz 5-6 yerden maaş alan bürokratlar var. Onların tek bir yerden aldıkları maaşın yarısı kadar bile maaş alamıyor öğretim üyelerimiz. İstifa edip ya özel muayenehanelere ya da özel hastanelere gitmek durumunda kalıyorlar. Bu durumdan öğrencilerimiz ve tıp eğitimi zarar görüyor. Defaatle uyardık, öğretim üyelerimizin tıp fakültelerinden ayrılmamaları için onlara özel muayenehane hakkı tanıyın” dedi.

Adıgüzel, “Hocalarımızı ayrılmaya mecbur bırakıp özel hastanelere yönlendiriyorsunuz. Özel hastaneye giden vatandaş ise önüne konan hesap ile şok geçiriyor. Sadece muayene için bin 500-2 bin TL fark ödüyor. Ameliyat veya müdahaleli işlemler olsa alınan fark ücretini artık siz düşünün. Sağlık hizmetini parasız veriyormuş gibi propaganda yapıp diğer taraftan insanları özel hastanelere yönlendiren, üstelik özel hastanelerdeki fahiş ücretleri denetlemeyen bir politika var. Bu güya muayenehane izni vermeyip vatandaşı sözüm ona para ödemekten kurtaran popülist politika bilerek ve planlı olarak özel hastanelerdeki soyguna yol açıyor ve tıp eğitimin kalitesini düşürüyor” diye konuştu.

Adıgüzel, “Tıp fakültelerinde kalan çok iyi, idealist hocalarımız var. Bu hocalarımızın ücretlerinin yükseltilerek mutlu edilmesi şart. Ayrıca, öğretim üyesi sayısı ve kalitesini yüksek tutmak için, tıp fakültesi öğretim üyelerine özel muayenehane hakkı tanınmalıdır. Biz konuyla ilgili yetkililerle görüştük. YÖK topu Sağlık Bakanlığı’na atıyor, Sağlık Bakanlığı YÖK’e atıyor. Ancak her geçen yıl yetişmiş kaliteli öğretim üyelerimizi kaybetmeye devam ediyoruz” dedi.

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Ziya Selçuk: 'Çocuk işçiliğine' dair sorunlar, nitelikli eğitimle çözülebilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü Paneline katıldı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.