TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız
12 Mayıs 2021
21:37

Orta Doğu’nun kanayan yarası ve aynı zamanda kangrenleşen sorunu olan Filistin-İsrail sorununun 1948’den bu yana sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi:

“Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’da başlayan çatışma ve gerilimin yayılarak devam ettiği olaylarda İsrail polisinin mermilerle savunmasız sivilleri hedef aldığı aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda insanın yaşamını yitirdiği, yaralandığı ve yüzlerce kişinin gözaltına alındığı saldırılar devam etmektedir. Saldırıların başladığı Kudüs üç semavi din için kutsal sayılan topraklarda inançların hoşgörü ve barış içinde yaşamak yerine en temel kutsal olan yaşam hakkının ayaklar altına alındığı saldırılar çözümsüzlük dışında bir şeye hizmet etmektedir. İsrail rejiminin baskıcı inkarcı ve imhacı politikalarıyla Filistin halkının meşru hakları ve talepleri karşısında savaşla çözümsüzlüğü dayatması, tekçi zihniyetin tezahürü olan ulus devlet mantığıyla sorunlar çözümsüzlüğe mahkum edilirken sorunlar daha da ağırlaşarak halklar arasında nefret ve öfkeye neden olmaktadır. TJA olarak Filistin halkına karşı İsrail’in işgal ve genişlemeye yönelik saldırılarının barışa ve çözüme hizmet etmeyeceğini, saldırılara derhal son verilmesini istiyoruz. İnsan haklarına ve uluslararası hukuka riayet ederek sorunların barışçıl yol ve karşılıklı müzakerelerle yegane çözüm olacağına inanıyoruz. Filistin halkının simge ismi olan Leyla Xalid şahsında başta kadınlar olmak üzere Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu ve dayanışma içinde bulunduğumuzu belirtiyoruz.”

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.