TMMOB: Köylerde ciddi su sıkıntısı yaşanıyor

Kozluk'un köylerinde yaşanan elektrik ve su sorununa dikkat çeken TMMOB Batman İKK, özelleştirmeyle birlikte kırsal kesimlerde ciddi su sıkıntısının yaşandığını belirtti.

TMMOB: Köylerde ciddi su sıkıntısı yaşanıyor
16 Temmuz 2021
12:59

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Batman İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Kozluk'un köylerinde yaşanan elektrik ve su sorununa ilişkin Mimarlar Odası’nda açıklama yaptı. TMMOB bileşenlerinin katıldığı açıklamada konuşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Batman Temsilciliği’nden Fırat Tüzün, Kozluk’a bağlı köylere 20 günden fazla bir süredir su verilmediğini hatırlattı. Tüzün, "Temiz içme suyuna erişimin temel bir insan hakkı olduğunu düşündüğümüzde, 21. yüzyıl Türkiye’sinde ve özellikle de pandemi koşullarında vatandaşlarımızın susuz bırakılması asla ve asla kabul edilemez bir durumdur. Batman köylerinde yaşanan bu durum, elektriğin dağıtımını sağlayan şirketlerin insafına bırakılamayacak insani bir trajedidir" dedi.

Elektrik dağıtım ağının işletmesinin özelleştirilmesiyle köylerde su temini ve pompajında ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydeden Tüzün, "Elektrik dağıtım ağının özelleştirme ile birlikte köylüler suyun temini ve dağıtımı, işletme maliyetleri ve bakım ve onarımı konusunda kamusal korumanın kapsamı dışında bırakılmış, köylerdeki su-elektrik işletmesi, hiçbir güçlendirilmiş finansal ve teknik altyapı olmadan köy heyetlerine teslim edilmiştir" diye konuştu.

Kırsal kesimlerde su temini ve dağıtımı alanında yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğinin altını çizen Tüzün, "Her ne koşulda olursa olsun temiz suyun temel bir insan hakkı olduğu gerçeği göz önüne alınarak suya erişim engellenmemesi ve su temininin garanti altına alınması gerekmektedir. TMMOB olarak köylerdeki enerji sorununun giderilmesi konusunda her türlü teknik desteğe açık olduğumuzu, bu anlamda kamu yararına olacak tüm girişimleri destekleyeceğimizi vurgulayarak mağdur edilen köylülerle birlikte olduğumuzu ve bu krizin derhal çözülmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız" dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı 9 köye su sağlayan dinamoların elektriklerini, ödenmeyen borçlar gerekçesiyle 23 Haziran’da kesti. DEDAŞ, 22 gün sonra 14 Temmuz’da Kurban Bayramı nedeniyle geçici bir süre köylere su sağlayan dinamoların elektriğini bağladı. 

Konya'daki ırkçı katliamı yapan Mehmet Altun 6 gün sonra yakalanabildi

Konya'da Kürt ailye ırkçı saldırıda bulunarak 7 kişiyi katleden Mehmet Altun yakalandı.

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.