TMO'daki fiyat belirsizliği Mardin'de mısır hasadının durmasına neden oldu

TMO’nun fiyat açıklamaması nedeniyle yaşanan belirsizlik Mardin'de mısır hasadın durmasına neden oldu. 

TMO'daki fiyat belirsizliği Mardin'de mısır hasadının durmasına neden oldu
09 Kasım 2021
13:39

Türkiye genelinde mısır hasadı başlamasına rağmen Tarım Mahsulleri Ofisi (TMO) bu yıl mısır alım fiyatlarını henüz açıklamadı. TMO’nun fiyat açıklamaması nedeniyle mısır üreticileri belirsizlik yaşarken, Adana, Mersin, Konya gibi kentlerde nişasta üretimi yapan ve "mısır kartelleri" olarak bilinen mısır tüccarları dünden bu yana iki defa fiyatları düşürdü. Yaşanan belirsizlik nedeniyle Mardin’deki mısır esnafı alımlarını durdururken, tarlalarına biçerdöver giren çiftçiler de hasadı durdurdu. Esnaf ve çiftçiler, TMO’nun fiyat belirlemesi ve piyasadaki belirsizliğin ortadan kalkmasını bekleyeceklerini ifade etti.

TMO’nun fiyat açıklamamış olmasının fırsata dönüştürüldüğünü kaydeden Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, bölgede ciddi bir belirsizlik olduğunu söyledi. Tüccarların stokları olduğu gerekçesi ile alımları durduracağını açıkladığını belirten Erbeyi, amacın fiyatları düşürmeye dönük olduğunu söyledi. Urfa ve Mardin bölgelerinde mısır hasadının belirsizlik içinde başlamasından TMO’nun sorumlu olduğunu ifade eden Erbeyi, TMO’nun Ekim ayında yurtdışından 300 bin ton buğday alım ihalesi yaptığını, Kasım ayında da 325 bin ton buğday alımı için ihale yapmaya hazırlandığını kaydetti. TMO’nun bölgede mısır hasadı henüz başlamışken, halen fiyat açıklamamış olmasının üreticiyi de esnafı da mağdur ettiğini söyleyen Erbeyi, “Bölge çiftçisini ve Türkiye çiftçisini bitirmek için ellerinden gelen yapıyorlar. Bu olacak şey değil. Bir an önce belirsizlik giderilmeli, fiyatlar çiftçiyi mağdur etmeyecek şekilde belirlenmeli” tepkisinde bulundu.

Silvan Belediye Eşbaşkanı Toprak'ın hakkında daha önce açılan ve takipsizlikle sonuçlanan soruşturmalar yeniden iddianameye döndü

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, yerine kayyım atanan Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak hakkında daha önce açılan iki ayrı soruşturmadaki takipsizlik kararının kaldırılarak iddianame hazırlanmasını talep etti.

Endonezya'daki yanardağ patlamasında can kaybı 34'e yükseldi

Endonezya'da Semeru Yanardağı’nda cumartesi günü meydana gelen patlamada bilanço artıyor. Paylaşılan son verilere göre, patlama nedeniyle can kaybı 34'e yükseld.

MEB'den illere ana sınıfı genelgesi: Köylerde 5 çocuk için ana sınıfı açılabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.