Tohuma teşvik yerine zam

Korona salgınıyla tüm dünyada stratejik önemi artan tarım teşvik edilirken, Türkiye'de tohum fiyatlarına yüksek oranda zam yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı TİGEM'in açıkladığı rakamlara göre ekmeklik buğday tohumluğunun tonu 2 bin 300 liraya yükseldi. Bu fiyatlara ilaç, bayi kârı, nakliye harcamaları da eklenecek.

Tohuma teşvik yerine zam
03 Eylül 2020
14:43

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 2020 tohum satış fiyatlarını açıkladı. Açıklanan listeyle, 2019’a göre tohum fiyatlarına ortalama yüzde 20 zam yapıldığı görüldü.

Zamla birlikte geçen yıl tonu 2 bin 100 lira olan tohumluk makarnalık buğday fiyatı, 2020 yılında 2 bin 500 liraya çıkarıldı. Ekmeklik buğday tohumluğunun tonu 1900 liradan 2 bin 300 liraya, arpa tohumluğunun tonu ise 1700 liradan 2 bin liraya yükseldi. Dünya gazetesinden Ali Ekber Yıldırım’in haberine göre Tritikale ve yulaf tohumluğunun tonu da 1750 liradan 2 bin 100 liraya çıkartıldı.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre açıklanan bu fiyatlara bazı ilaveler de yapılacak. Çıplak fiyatlara yapılacak ek zamlar ise şöyle:

1- Kök ve kök boğazı çürüklüğüne karşı ilaçlanan tohumlukların kilogram fiyatına (KDV Hariç) 4 kuruş ilave olarak eklenmesi,

2- Tarım ve Orman Müdürlüklerine, İl Özel İdarelerine, Belediyelere, Üniversitelere ve İşletmelerden çiftçilere yapılacak doğrudan peşin bedelle tohumluk satışlarında, dağıtıcı kuruluşlara uygulanan peşin satış fiyatı üzerine 0,20 TL/ kg eklenmesi,

3-Dağıtıcı kuruluşların, belirlenen tohumluk satış fiyatları üzerine nakliye, sigorta v.s. masraflar ve kar karşılığı azami yüzde 14’e kadar ilave yapılarak belirlenecek fiyat üzerinden, çiftçiye satışı yapılması öngörülüyor.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Haftaya 13,71 TL ile başlayan dolar tekrar 13,80 TL seviyesine çıktı

MB’nin müdahale ettiği döviz kurunda gerileme kısa sürerken, dolar haftaya 13,71 Euro ise 15,56 TL’den başladı. Saat 09:36 itibariyle dolardaki artış 13.80 TL'ye yükseldi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.