Trump: Kürtler’e yardım ediyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de Kürtlere yardım ettiklerini söyledi.

Trump: Kürtler’e yardım ediyoruz
11 Eylül 2020
10:29

Donald Trump Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, 3 Kasım’da yapılacak seçimlere az zaman kala dış politika alanında attığı adımlar ve aldığı kararlara değindi.

Trump, “Suriye’den büyük ölçüde çıktık. Ama petrolü koruduk. Petrolü koruyan askerlerimiz var. Sayıları fazla değil. Kürtler’e yardım ediyoruz. Petrol bizde olduğu için hayatlarını daha güzel hale getiriyoruz” dedi.

Irak’taki Amerikan askeri sayısını 2 bine düşüreceklerini belirten Trump, Suriye’den de büyük ölçüde çıktıklarını ama petrolü koruduklarını ifade etti.

Trump’ın gündeminde ilk olarak 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin başlattığı terörle savaşta 2001 yılında işgal ettiği ve 19 yıldır savaşın sürdüğü Afganistan vardı.

Başkan Trump 11 Eylül saldırılarının yıldönümünden bir gün önce düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bu akşam Afganistan’da Taliban’la barış görüşmelerine katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gideceğini açıkladı.

Pompeo’nun ziyaretini tarihi olarak niteleyen Başkan Trump, Afganistan’da “Şubat ayından bu yana hiç can kaybı yaşanmadığına ilişkin bu sabah bir rapor geldi. Şubat ayından bu yana hiçbir ölüm ve sorun yaşanmadı” dedi. Taleban’la görüşmeler için de “Bir süredir müzakere ediyoruz. İyi anlaşıyoruz” diye konuştu.

Taliban’ın serbest bırakılmasını istediği altı mahkumun da Afganistan’ın başkenti Kabil’den Doha’ya gittiği belirtiliyor. Afgan güçlerine yönelik saldırılarla suçlanan mahkumların Katar’ın başkentinde Kasım ayı sonuna kadar gözetim altında tutulacakları, gerekirse yeniden Kabil’e gönderilebilecekleri kaydedildi.

“Ortadoğu’ya barış gelebilir”

ABD Başkanı 15 Eylül’de Beyaz Saray’da imzalanması beklenen İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme anlaşmasına da değindi. Trump başka bir ülkenin daha anlaşmaya katılmak isteyebileceğini belirtti ancak ülke ismi vermedi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la görüştüğünü ve kendisiyle diyaloga başladıklarını belirten Trump, “Kısa zaman içinde başka ülkelerin de bu anlaşmaya katılacağını duyacaksınız. Ortadoğu’ya barış gelebilir” dedi.

Önümüzdeki hafta Beyaz Saray’da düzenlenecek imza törenine İsrail ve BAE heyetlerinin katılması bekleniyor. Trump yönetimi yetkilileri İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini öngören anlaşmaya Bahreyn ve Umman gibi diğer Körfez ülkelerinin de katılması için çaba gösteriyor.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği ise Suudi Büyükelçi’nin ya da başka bir temsilcinin önümüzdeki hafta yapılacak imza törenine katılıp katılmayacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Trump’tan “Halka neden yalan söylediniz?” diye soran gazeteciye tepki

ABD Başkanı Trump’a, basın toplantısının soru-cevap bölümünde, deneyimli gazeteci Bob Woodward’ın önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan kitabında, Şubat ayında korona virüsünün ne kadar ölümcül olduğunu bildiği ancak halkı paniğe sevk etmemek amacıyla virüsü hafife aldığı yönündeki sözleri soruldu.

Başkan Trump, “ABD halkına neden yalan söylediniz?” sorusuna, “Soruyu sorma şeklin utanç verici. Ben yalan söylemedim. Bob Woodward bunun kötü bir şey olduğunu düşündüyse, derhal kamuoyuna bunu açıklaması gerekirdi” dedi.

Bob Woodward Başkan Trump’ın sözlerini o dönem haberleştirmeme kararını, “Başkan’ın söylediklerinin doğruluğundan emin olmalıydım” diyerek savunmuş, “Şubat ayında ne bildiğine ilişkin haberi o zaman yapsaydım, bize bilmediğimiz bir şeyi söylemeyecekti” demişti.

Watergate skandalını ortaya çıkaran gazeteci olarak bilinen Woodward, Associated Press ajansına telefonla verdiği mülakatta, konunun o aşamada artık bir kamu sağlığından ziyade siyaset konusu olduğunu ve önceliğinin haberi Kasım ayındaki seçimlerden önce vermek olduğunu belirtti.

ABD Başkanı gazetecilerden birkaç soru aldıktan sonra basın toplantısını sonlandırdı.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.