TTB: İktidar salgını da yangını da yönetemedi

Orman yangınların sürdüğü Muğla'da açıklama yapan TBB ve Tabip Odası, iktidarın salgında olduğu gibi yangınları da yönetemediğini belirtti.

TTB: İktidar salgını da yangını da yönetemedi
08 Ağustos 2021
16:20

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Muğla Tabip Odası, kentte süren orman yangınlarına ilişkin Muğla Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salonda, “Yönetemiyorsunuz! Yanıyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” yazılı pankartı asıldı. Toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve Muğla Tabip Odası Başkanı Cafer Şahin da katıldı. 

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, iktidarın salgında olduğu gibi yangınlarda da yönetemediğini belirterek, yangınlarda tüm canlıların zarar gördüğü söyledi. Orman yangınlarının aynı zamanda ciddi hava kirliliği yarattığını ifade eden Bulut, halk sağlığı açısından ciddi risk oluşturduğunu kaydetti. Bulut, salgın döneminde yangın alanlarında boşaltılan bölgelerdeki insanların nakilleri ve barınmalarında önlemlerin göz ardı edildiğine dikkati çekerek, "Yangına müdahale eden ekiplerin büyük kısmının uygun maske ve kıyafetleri olmadığı, kullanmadığı görülmüştür. Gönüllü ekiplerin koordinasyonu, koruyucu ekipmanları ve profesyoneller tarafından yönlendirilmesinde de eksikliklerin olduğu bölgeler görülmüştür" diye belirtti. 

Bulut, AFAD'ın yangınları söndürmede yetersiz kaldığını ifade ederek, “Son bir ayda meydana gelen yangınlarda, şu ana kadar Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 9 kişi hayatını kaybetmiştir. Yaşadığımız yangınlar, doğaya kulak asmayıp, küresel ve yerel verdiğimiz zararların karşımıza çıkardığı iklim krizinin ve diğer doğa tahribatlarının kötü sonuçlardan biridir. İklim krizi artık geri dönülmez aşamaya ulaşmıştır. Yangınlara karşı hazır olunmadığı, AFAD’ın yangınlara dönük yeterli deneyim ve birikiminin olmadığı görülmüştür" diye konuştu.

Bulut, "Toplumun daha fazla zarar görmemesi için sorumlular bir an evvel sorumluluklarını yerine getirilmeli, toplum sağlığı öncelikleri olmalıdır" dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü, 'Euro' ile geçilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, temeli 18 Mart 2017'de atılan ve hizmete 18 Mart 2022'de açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş fiyatını açıkladı.

EŞİK: Danıştay kadınların hayatlarıyla oynuyor

EŞİK, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının iptal edilmesine dönük yaptıkları başvuruya ret yanıtı veren ve kararı 84 sonra bildiren Danıştay'a tepki gösterdi.  

'Barınamayan' öğrenciler parklarda

CHP İzmir milletvekilleri Mahir Polat ve Bedri Serter, yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulamayan üniversite öğrencilerinin İzmir’de başlattığı "Barınamıyoruz, sokaklardayız" eylemine destek verdi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.