TTB, sağlıkçıların taleplerini 'Beyaz Yürüyüş' ile Ankara'ya taşıyacak

TTB, sağlıkçıların talepleri kapsamında 23 Kasım’da Ankara’ya “Beyaz Yürüyüş” gerçekleştireceğini duyurdu.

TTB, sağlıkçıların taleplerini 'Beyaz Yürüyüş' ile Ankara'ya taşıyacak
11 Ekim 2021
15:44

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının özlük ve ekonomik sorunlarının çözümü ve halkın sağlık hakkı taleplerine ilişkin eylem takvimini çevrimiçi basın toplantısı ile açıkladı. Eylem takviminin açıklandığı toplantıda, “Geçinemiyoruz” mesajı verildi.

Toplantıda konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TTB olarak sağlık ve emek örgütleriyle birlikte, hak taleplerine ilişkin eylemlere başlayacaklarını duyurdu. Fincancı, “Bir dizi eylemle, sağlık emekçileri ve yurttaşlarımızla buluşan taleplerimiz var. Ve geçinemediğimizi, artık bu sürecin sonuna gelindiğini, çalışma koşullarıyla ilgili sorunların herkesi doğrudan sağlıksızlığa yönelttiğini ifade etmek istiyoruz” dedi.

TBB Merkez Konseyi Üyesi Meltem Günbeyi, sağlık sisteminin halkın sağlığını tehlikeye atan politikalarla yürütüldüğünü belirterek, sistemin sermaye koruma odaklı olduğunu söyledi. İktidarın sermayeyi koruyan politikalardan vazgeçmediğini vurgulayan Günbeyi, “Tam tersine her gün yüzlerce insanımız hayatını yitirirken, onlar sağlık sistemlerini şehir hastanelerinin yerlerini düzenlemeyle günlerini geçirdiler. AKP’nin savunuculuğunu yaptığı ve uyguladığı sağlık sistemi, toplumun sağlığı konusunda önemli risk taşımaktadır” diye belirtti.

En kısa sürede toplumcu bir sağlık sistemine geçmenin zorunluluk olduğunun altını çizen Günbeyi, eylem planlarını şu şekilde açıkladı:

 “* Gelecek hafta itibariyle, hastanelerde, ASM’lerde, Üniversitelerde, her sağlık kurumunda hekimler ile buluşuyoruz.

* 20 Ekim’den itibaren, her Çarşamba bizleri yalnızca balkonlarda alkışlatanlara karşılık, iş yerlerinde, maaşlarımızı ve çalışma şartlarımızı alkışlıyoruz.

* 15 Kasım’da tüm yurtta geçinemiyoruz diyenler maaşlarını alkışlayacak, sessizliği yaracak.

* Kasım’ın ilk haftası ekonomik haklarımıza, özellikle 7200 ek gösterge ve yıpranma payı talebimize,

* Kasım’ın ikinci haftası çalışma koşullarımıza,

* Kasım’ın üçüncü haftası Aynur Dağdemir’in yıl dönümünde sağlıkta şiddete,

* Kasım’ın dördüncü haftasında ise çöken sağlık sistemine karşı taleplerimizi haykıracağız.”

Günbeyi, yapacakları buluşmalarda, 175 bin hekimin taleplerini 23 Kasım günü yapacakları “Beyaz Yürüyüş” ile Ankara’ya taşıyacaklarını duyurdu.

TTB 2’inci başkanı Ali İhsan Ökten ise, sağlık politikalarının en fazla sağlık çalışanlarını yıprattığına dikkati çekti. Ökten, “Bu süreçte hepimiz çok daha fazla hastalandık, öldük ve çalıştık. Bu koşullarda tabii ki daha çok çalışacağız fakat çalışma koşullarımızın kötülüğü, nöbet sistemi, her geçen gün artan hasta sayıları, şiddet, ekonomi ve özlük sorunlarımızın her geçen gün artması bizleri bıktırdı. Artık bu koşullarda geçinemiyoruz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu Van'dan Bakan Bilgin'e yanıt verdi: Gençler sizin çocuklarınız gibi ceplerinde dolarla yurtdışına gitmiyorlar

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “‘Gençler Türkiye’den kaçmak istiyor’ diye bakmamak lazım. Gençler dünyayı tanımak istiyor” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bunların gözü kör oldu. Gençleri göremiyorlar. Sayın Bakan, o gençler sizin çocuklarınız veya yakınlarınız gibi ceplerinde dolarla yurt dışına gitmiyorlar. Türkiye’de, ana yurtlarında, ana vatanlarında, ana şehirlerinde iş bulamadıkları için gidiyorlar” dedi.

'Yok öyle' diyen Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'na çıkarma yaptı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere Merkez Bankası’na geldi.

150 öğrenci duruşma için Antep'ten Nizip'e götürülmüş

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören yaklaşık 150 öğrencinin, okulun beden eğitim öğretmeni A.S tarafından Nizip Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapılan H.Ş’ye destek vermek için götürüldüğü ortaya çıktı. Velilerin tepki gösterdiği olayın ardından soruşturma açan Gaziantep Valiliği, öğretmen ile iki idarecinin açığa alındığını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.