TTB’den Sağlık Bakanlığı’na 5 soru

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu tarafından haftalık hazırlanan "TTB Pandemi Bültenleri"nin dördüncüsü çevrim içi yapılan basın toplantısını düzenledi. 

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na 5 soru
09 Haziran 2021
15:30

Sağlık Bakanlığı’nın harcamalarına dair konuşan TTB Merkez Konsey üyesi Ali İhsan Ökten, salgınla mücadelenin koruyucu sağlık politikasıyla mümkün olabileceğini ve Sağlık Bakanlığı’nın öncelikli görevinin toplum sağlığı olduğunu söyledi. 

2021 yılı Sağlık Bakanlığı bütçesinin önceki yıllardan farklı olarak salgın koşullarına göre düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Ökten, “Sağlık Bakanlığı 2021 yılı bütçesi 77 milyar 615 milyon TL olarak belirlenmiştir. Görünürde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 32 artış olmasına rağmen 2020 yılı içinde yüzde 14,6 olarak kaydedilen enflasyondan arındırıldığında gerçek artış yüzde 15’dir. 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi teklifinde Sağlık Bakanlığı’nın oranı yüzde 5,7’dir. 2021 yılı ocak ayında dolar bazında 2021 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi 2020 yılına oranla yüzde 17 kadar daha azdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın bütçesini harcama tercihlerini eleştiren Ökten, “Bakanlığı pandemiye rağmen salgınla mücadelenin en önemli kısmı olan koruyucu malzemelere, 19 milyar 48 milyon 950 TL ayırırken tedavi edici sağlık hizmetleri için 54 miyar 633 milyon 632 bin TL ile en fazla bütçe ödeneği ayırdığını görüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın Şehir Hastaneleri için ayırdığı tutar ise 16 milyar 392 milyon TL ile bütçenin büyük bir kısmını oluşturuyor” diye belirtti.

Ökten, kamuoyunun daha sağlıklı bilgi edinebilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın bütçe giderlerinin kaydına dair yaptığı değişikliklerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ökten, “Sağlık Bakanlığı aşı ve ilaç şirketlerine ödenen bedelleri, müteahhitlik şirketlerine şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri olarak ödenen miktarı ayrıntılarıyla açıklamamaktadır. Bütçeleştirmede yapılan değişiklik sonucunda bu harcamaların kamuoyunda takip edilmesi son derece zorlaştırılmıştır. Ödeneklerin neredeyse 4’te 3’ü tedavi edici hizmetler, sağlıkta ticaretleştirme ve metalaşma hizmetlerine ayrılmıştır. Koruyucu sağlık hizmetlere ayrılan ödenek ile tedavi edici sağlık hizmetlerine ayrılan ödenek arasındaki bu çarpıcı fark pandemi deneyimine rağmen Sağlık Bakanlığı’nın kamu yararını, işçiyi, işsizi, yoksulu, dar gelirliyi, emekliyi koruyan değil, küresel sermayenin iktidar yanlısı şirketlerin çıkarlarını gözeten neo-liberal sağlık politikalarını Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı sürdüreceğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Pandemiye dair ek bir bütçe konulmadığını söyleyen Ökten, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun her yıl açıkladığı Sağlık Harcaması İstatistikleri 2021 yılı verileri henüz açıklanmamıştır. Geçtiğimiz yıl açıklama tarihi Aralık 2021 olarak değiştirilen Sağlık Harcaması İstatistiklerinin daha yakın bir tarihte ve pandemi sırasındaki önlemlerin etkilerine dair bilgilerle zenginleştirerek bir an önce açıklanmasında fayda bulunmaktadır” dedi.  

Ökten, Sağlık Bakanlığı’ndan yanıtlamasını bekledikleri soruları şöyle sıraladı:

“* TTB olarak pandemi için önerdiğimiz şekilde bütçeye ek ödenek ayrılmış mıdır?

* Test kitleri için bugüne kadar hangi firmalarla anlaşma yapılmıştır? Ne kadar ücret ödenmiştir?

* Tedavide kullanılan ilaçlardan kaç kutu alınmıştır?

* İlaçlar için hangi firmalarla anlaşma yapılmıştır? Bu firmalara ne kadar ücret ödenmiştir?

* Aşı için hangi firmalarla anlaşma yapılmıştır? Kaç milyon doz aşı alınmıştır? Hangi firmaya ne kadar ücret ödenecektir?”

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.