TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi yıllık yüzde 4,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, perakende satış hacmi yıllık yüzde 4,6 artarken, cirolar yıllık yüzde 21, aylık ise yüzde 4,5 oranında yükseldi.

TÜİK verilerine göre perakende satış hacmi yıllık yüzde 4,6 arttı
13 Nisan 2021
11:05

TÜİK perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 yükseldi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları ise aynı seviyede kaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro, şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarındaki artış yüzde 26,3, gıda dışı satışlarında (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 22,7, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 5,9 oldu.

Cari fiyatlarla perakende ciro şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,3 artış kaydetti.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

Gençlik Örgütleri: Direnen Filistin kazanacak

Gençlik örgütleri, Filistin halkına yönelik saldırılara karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

Diyarbakır Barosu: Cezaevlerindeki sağlık uygulamasının ulusal sağlık politikasıyla bütünlük içinde ve uyumlu olması gerekir

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'ni ziyaret eden Diyarbakır Barosu, Covid-19 testlerinin yapılmasını, tutukluların aşılanmasını ve uygun koşulların sağlanmasını istedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.