'Tüketicinin maaşı yetmiyor, birer tane ikram etmek adına ürün alıyorlar'

Gıda sektöründe uygulanan yüzde 1’lik KDV uygulamasının sürmesi çağrısında bulunan Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, pastacıların da tadının kaçtığını, ancak zam yapmak istemediklerini söyledi.

'Tüketicinin maaşı yetmiyor, birer tane ikram etmek adına ürün alıyorlar'
04 Ekim 2021
17:21

Kahveci, “İnanın ben tezgahta ürün verirken misafir sayısına göre pasta alanı biliyorum. Yani 5 misafir gelecekse 4 tane şundan, 5 tane bundan. Birer tane ikram etmek adına ürün alıyorlar. Tüketicinin de artık maaşını yetiremez durumda olduğu aşikar” diye açıkladı. Kahveci girdi maliyetlerini yansıtmaları halinde simidin 3,5 liraya satılacağına dikkat çekti. Kahveci, "Anadolu tabiriyle tatlıcının pastacının tadı kaçtı” dedi.

Pandemi nedeniyle gıda sektöründeki KDV yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmişti. 30 Eylül itibariyle bu oran tekrar yüzde 8’e yükseldi. Gıda sektöründe hizmet verenler ise KDV artışına tepki göstererek, en azından pandemi bitene kadar yüzde 1’in korunmasını istiyor.

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, “Ticaretimizi olumsuz etkiledi, yapamadığımız ticarete yüzde 7’lik daha yük binmiş oldu” diyerek KDV oranının tekrar yükseltilmesine tepki gösterdi. Kahveci, pandemi bitinceye kadar KDV’nin yüzde 1 olarak uygulanması gerektiğini vurgulayarak, bu talepleri karşılanmazsa girdi maliyetini yurttaşlara yansıtmak zorunda kalacaklarını şöyle anlattı:

“Elektrik, su, yağ, un yerinde durmadığı için, böyle bir yüzde 7’lik artı olduğu ve ticaretimizin de düzgün olmadığı için, yüzde 1 devam ederse ürünlerimize zam yapmamış oluruz. Önümüzdeki süreç içerisinde eğer dayanamayacak durumda olursak ürünlerimize yüzde 7, yüzde 10 zam yapmak durumunda kalırız.”

Girdi maliyetlerinin sürekli arttığını “50 kuruşa yaptırdığımız pasta kutusunu şu anda 1,5 liraya yaptırıyoruz” diye örnek vererek açıklayan Kahveci, “Hammadde girdilerimiz de öyle. Pandemiden önce 116 liraya almış olduğumuz un şu anda 245 lira. Yani yüzde 200’ü buluyor. Çünkü 100 liraya aldığımız şu anda 200 lira” diye konuştu.

Girdi maliyetlerini ürünlerine yansıtamadıklarını bildiren Kahveci, yansıtmak da istemediklerini vurgulayarak, “Devletin vermiş olduğu yüzde 7’lik KDV indirimi ve karımızda fedakarlık ederek, en azında tüketicinin de maaşına zam gelmediği ve geçim daraldığından dolayı, meyveye, sebzeye, bizim ürettiğimiz unlu mamullere gelmiş olan zamdan kendilerini tüketimi azaldığından dolayı, etki etmek istemiyoruz” dedi.

Maliyetleri yansıtmaları halinde simit ve poğaçanın 2,5 lira değil 3,5 liraya satmaya başlayacaklarını belirten Kahveci, “Zamlara göre 3,5 lira olması lazım. Biz 2,5 liraya veriyoruz. Mesela ben kendi iş yerimde en son zam yapanlardan birisiyim. 2 liraya sattığımız simidi, poğaçayı 2,5 liraya satıyoruz. Oysaki bizim aldığımız susam, yağ 1,5 katı arttı. 15 liraya almış olduğumuz susam, 25 lira- 27 lira oldu. Böyle bir hammaddede yükseliş var” diye vurguladı.

Kahveci, tüketicinin ürün alırken zorlandığını ve dükkanında ürünlere bakıp çıkan müşteriler olduğunu anlatarak, “İnanın ben tezgahta ürün verirken misafir sayısına göre pasta alanı biliyorum. Yani 5 misafir gelecekse 4 tane şundan, 5 tane bundan. Birer tane ikram etmek adına ürün alıyorlar. Tüketicinin de artık maaşını yetiremez durumda olduğu aşikar. Pandemiden önce 30 liraya 5 litre yağ alınırken, şu anda 80 lira. En ucuzu 73 lira. Bu kooperatiflerin olduğu halde” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışveriş yaptığı Tarım Kredi Kooperatiflerinin marketlerinin de ucuz olmadığını aktaran Kahveci, “Kooperatifleri de geziyoruz biz. Normal esnafta 80 liraysa onlarda 75 lira…3-4 lira fark olabiliyor. Ama yani 35 liralık yağlar şu anda 80- 70 liraya satılıyorsa bunun zaten kooperatif olması, bakkal, market olması çok bir şeyi değiştirmiyor ki. Aldığımız ürün almış başını gidiyor. Anadolu tabiriyle tatlıcının pastacının tadı kaçtı” dedi.

Türkiye, Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanvekili Mehmet Polat, pandemi nedeniyle getirilen yüzde 1’lik KDV uygulamasının sürdürülmesi gerektiğini kaydederek, “Bütün Türkiye genelinde esnafımız bunu tekrar yüzde 1 olarak devam etmesini istiyorlar” diye esnafın talebini açıkladı. Polat, esnafın ürünün fiyatını yükseltmek ile kardan zarar etmek arasında kaldığını belirterek, “Ya ürünlerinin fiyatını yükseltecekler ya da karından zarar edecekler. Zaten şu anda piyasa istediğimiz noktaya geldi.  Esnafımız borçlu. Kendi yağıyla kavurulamıyor. 30 Eylül itibariyle de yapılandırma yaptık. Borçlarımız vardı. Her noktada esnaf ekonomik baskı altıda” diye konuştu.

2022 bütçesi Meclis’e sunuldu: Savunma bütçesi yüzde 30 arttı

Meclis Başkanlığı’na sunulan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Savunma ve Güvenliğe ayrılan bütçe yüzde 30 artarak, 181 Milyar TL oldu.

Ticaret Bakanlığı, ihracı kayda bağlı ürünler listesine ekleme yaptı

Nohut, saf amonyak ve sülfürik asit; ihracı kayda bağlı ürünler listesine alındı.

Pandemi döneminde 113 bine yakın iş yeri ve 71 bin şirket kapandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, pandemi döneminde, 11 Mart 2020 ile 30 Haziran 2021 tarihleri arasında; 112 bin 710 esnafın iş yerini kapattığını, 71 bin 314 şirketin de kapandığını açıkladı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.