Türkiye ve Yunanistan yarın Brüksel’de görüşecek

Doğu Akdeniz konusunda gerilim yaşayan Türkiye ile Yunanistan’dan yetkililerin yarın Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geleceği belirtildi.

Türkiye ve Yunanistan yarın Brüksel’de görüşecek
14 Eylül 2020
17:06

Kathimerini’nin Atina’daki diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Ankara ile Atina arasında Doğu Akdeniz konusundaki toplantı yarın Brüksel’deki NATO karargahında yapılacak.

Görüşme Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Antalya Limanı’na geri dönmesinden 3 gün sonra gerçekleşecek.

Yunanistan hükümeti Oruç Reis’in Antalya Limanı’na dönüşünü “olumlu bir ilk adım” diye yorumlamıştı. AKP yanlısı Yeni Şafak’ta dün yer alan haberde de Oruç Reis’in çalışmalarına “NATO nezdinde başlatılan müzakere çalışmaları nedeniyle ara verildiği”nin belirtildiğini duyurmuştu.

Gelişmenin ardından olağanüstü toplanan CHP MYK’sından yapılan açıklamada Ankara'nın bu adımı taviz olarak yorumlanmıştı. Bugün bir açıklama yapan Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını savunmuş ve Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söylemişti.

Biden, Netanyahu ve Abbas ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Muhmud Abbas ile telefonda görüştü.

Gazze'de can kaybı 136'ya yükseldi

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılar sonucu can kaybı sayısı 136'ya, yaralı sayısı bine yükseldi.

Filistin'de can kayıpları artıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 119'a, yaralı sayısının ise 830'a yükseldiği bildirildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.