'Ulukışla kirazında yüzde 70 verim kaybı var'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüzde 80’i ihraç edilen dünyaca ünlü Napolyon kirazlarının yetiştirildiği Ulukışla ilçesinde, kiraz bahçelerini gezdi. Önce don, sonra da kuraklığın vurduğu bahçelerde verim kaybının bazı bölgelerde yüzde 70’lere ulaşabileceğini açıkladı. 

'Ulukışla kirazında yüzde 70 verim kaybı var'
25 Mayıs 2021
14:51

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 12 ülkeye kiraz ihracatının yapıldığı Ulukışla ilçesine bağlı Darboğaz köyünde üreticilerle bir araya geldi. Çamardı ilçesi ve Bor ilçesinde elma üreticileri ile görüşen Gürer, kirazda kaybın farklı bölgelerde yüzde 70’e ulaştığını gördü.

Kiraz üreticisi Hüseyin Toker, "Darboğaz ile birlikte ilçe genelinde kiraz üretimi yapılan Beyağıl, Porsuk, Darboğaz, Emirler, Kılan, Maden, Tekneçukur, Maden ve Hasangazi bölgelerinin tamamında yüzde 80 kayıp var" dedi.

Kiraz bahçesinin sahibi olan çiftçi ise, TARSİM’in bölgeye geldiğini ve zararlarının karşılanmadığını ifade etti. 

CHP'li Gürer, şunları söyledi:

“Üreticinin kirazının dalında kiraz yok. Ürünün uğradığı zarar büyük. Bölgenin tamamı bu konuda ıstıraplı. Üretici ne yapacağını şaşırmış durumda. Bir yandan kuraklık bir yandan don. Ulukışla’nın Japonya’ya kadar gönderdiği İngiltere Kraliçesi’nin masasında bulunan kirazı bu yıl yüzde 70’e yakın ürün kaybına neden olacak. Bu nedenle tespitleri yapanlar doğru dürüst bir tespit yapsınlar. TARSİM’in dışında da çiftçilerin yaşadığı zararlar giderilsin."

HDP Eş Genel Başkanlarından Kobani Davası açıklaması: Mesele Türkiye'nin geleceğidir

Kobani Davası’na ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Mesele Türkiye’nin geleceğidir. O yüzden diyoruz ki, AKP hükümeti istediği sonucu buradan asla alamayacaktır” dedi.

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

TÜİK verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 20,20 arttı

TÜİK, Tarım-ÜFE verilerini yayımladı. Çiftçinin üretim maliyetlerinin farklı girdi kalemleri dahil edilerek hesaplanan verilerde bir önceki aya göre düşüş kaydedilirken yıllık maliyetlerde artış oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.