Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü: Yargılama oyunları son bulmalı

Uluslararası Adil Yargılama Hakkı Günü’nde konuşan ÇHD Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, adil olmayan yargılama oyunlarına son verilmesini istedi.

Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü: Yargılama oyunları son bulmalı
14 Haziran 2021
15:28

Avukat Ebru Timtik’in adil yargılama talebiyle girdiği ölüm orucunda 27 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ardından dünyanın birçok yerinden hukuk örgütleri, 14 Haziran’ı Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü olarak ilan etmişti. Her yıl başka ülkelere odaklanılacak olan 14 Haziran’da bu yıl için Türkiye seçilerek Ebru Timtik'e ithaf edildi.

Güne ilişkin Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubeleri Adalet İçin Hukukçular, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, ve Toplumsal Hukuk basın toplantısı düzenledi.

ÇHD Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya çok sayıda hukukçu ve insan hakları savunucusu katıldı. Salona, “Adil yargılanma haktır” pankartı asıldı.

Toplantıda konuşan ÇHD Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, Türkiye'de hukukun tüm muhalif kesimleri sindirmek, bastırmak ve korkutmak için araç olarak kullanıldığına vurgu yaptı. Yılmaz, “Yargı, halka yönelik katliamların, işçi cinayetlerinin, devletin faili olduğu suçların, idarelerin ihmalleri sonucu öngörülen, yol verilen ‘kazaların’ yargılama oyunuyla aklandığı, suçluların cezasız bırakıldığı, suçların meşrulaştırıldığı bir ‘adaletsizlik kazanı’ olarak kaynamaktadır” dedi. 

Siyasi kararlarla yıllarca bekletilen soruşturma dosyalarının bir anda gün yüzüne çıkarılarak devrimci, demokrat, yurtsever insanların gözaltına alınıp, tutuklandığını ifade eden Yılmaz, “Siyasi yargılamalar iktidarın dosyalara özel atadığı yargıçlarla yürütülmekte, gizli tanık, itirafçı beyanları, verilen kararlarda tek başına esas alınmakta, yargılamalarda hukuka aykırı deliller üretilmekte, usul hukuku pervasızca çiğnenmektedir” diye belirtti. 

Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü vesilesiyle hukuk örgütleri ve insan hakları savunucuları olarak hak mücadelesinin takipçisi olacaklarını yineleyen Yılmaz, devamında şunları söyledi: “Mücadeleler sonucu elde edilmiş yargılama ilkelerinin hayata geçirildiği, savunma ve adil yargılanma hakkının gereklerinin yerine getirildiği; somut, bilimsel delillere dayalı olarak; belirli, öngörülebilir, açık, halktan yana ve halk için bir yargılama faaliyeti bir an önce etkin olmalıdır. Gizli tanıklık, itirafçılık, iftiracılık, SEGBİS dayatması, delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılmasıyla görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulmalıdır.”

Azra'nın katil zanlısının iş yerine saldırı

Antalya’da 21 yaşındaki üniversitesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın iş yerine saldırı düzenlendi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde orman yangını

Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi Şifalısu mevkiindeki ormanlık alanda, henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. İtfaiye ekiplerine haber verilmesi üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. Yangına 2 helikopter, 5 arazöz ve 3 yer ekibi müdahale ediyor.

 Karamollaoğlu: Makam sahiplerine filo kurmaktan çekinmeyenler, yangınla mücadele filosu kuramıyorlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülke genelinde çıkan yangınlarla ve uçak tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.