Üniversite - Sanayi İşbirliğinde Somut Adım

Dicle Üniversitesi ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılan işbirliği protokolünün ilk somut adımı atıldı. Diyarbakır OSB'de Dicle Üniversitesi İletişim Ofisi kuruldu.

Üniversite - Sanayi İşbirliğinde Somut Adım
26 Kasım 2020
13:19

Üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi için Dicle Üniversitei ile Diyabakır OSB arasında yakın geçmişte işbirliği protokolü imzalandı.Bu protokolün sonucu olarak ilk somut adım Diyarbakır OSB'den geldi. OSB yönetim binasında akdemisyenlerin çalışabileceği bir İletişim Ofisi kuruldu.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, çeşiti STK temsilcileri ve sanayicilerin katılımı ile bugün "İletişim Ofisinin" açılışı gerçekleştirildi. 

Açılış toplantısında konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, üniversite sanayi birliğinin gelişmesi için son 2 yılda çaba sart ettiklerini, üniversiteden daha fazla istifade etmek istediklerini ve sanayicinin üniversiteye alışması gerektiğine işaret ederek, iletişim ofisinin buna vesile olabileceğini umduğunu ifade etti.

Toplantıda söz alan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, teknokentin laboratuvar yapılması gerektiğini ifade ederek, kentin para sorunu olmadığını, hızlı ve pratik adımlar atılması gerektiğini dile getirdi ve sözlerine şunları ekledi: "Üniversite sanayi işbirliği kent olarak başaramadığımız bir şey. 10 yıl önce Teknokent kuruldu, beklentilerimiz yüksekti. Ancak teknokentlerin sanayi bölgesinde olması gerekiyor. Hocalarımızın sanayi alanlarında olmasında yarar var. Bu işe birlikte kafa yormamız gerekiyor. Diyarbakır'da yeni sanayi alanları açılıyor. Bu alanlara yön vermede hocalarımızn rol alması gerektiğine inanıyorum. Eğitim ve danışmanlık konusnda da üniversiteden beklentilerimiz var." 

Dicle Ünversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Karakoç ise "Kapmız her zaman açık" diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Üniversite şehire sahip çıkmaz, şehir üniversiteye sahip çıkar. Diyarbakır bizim, üniversite bizim. Üniversite olarak ürettiğimiz bilginn kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Kapımız her zaman açık. İşimizi çok iyi yaptığımızı iddia etmiyoruz. Hatalarımız olabilir. Eleştirilere açığız. Hem üniversitenin hem Diyarbakır'ın menfaatlerini düşünerek çalışmamız lazım." dedi. Karakaş şöyle devam etti: Snayicinin Teknokente gelmesi gerekir. Teknokenti mühendislik fakültesinin yanına taşımayı planlıyoruz. Üniversite para istemiyor. Parası var. Katkısı olan her projeye imza atarız"

 

 

DTSO Başkanı Mehmet Kaya: İnşaat sektörü desteklenmelidir

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, inşaat malzemelerindeki fiyat artışının durdurulması talebinde bulunarak sektörün desteklenmesini istedi.

DİSK-AR: İşsizlik Sigortası Fonu amacına uygun kullanılmadı

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Nisan 2021 dönemine ait yayınladığı İşsizlik Sigortası Fonu Bülteni’ne dair değerlendirme yazısı yayınladı.

İran karpuzu Diyarbakır'da alıcı görmüyor

İran’dan Diyarbakır’a getirilen kilosu 7,5 TL'ye satılan karpuzlar, dilimlenmesine rağmen halk tarafından ne alınıyor ne de tadılıyor. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.