Urfa Barosu'nun lağvettiği komisyon üyeleri: Kararı geri çekin

Urfa Barosu yönetiminin görevden aldığı İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Arslan, "hukuktan uzak ve mevzuata aykırı" şeklinde nitelendirdiği karardan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

Urfa Barosu'nun lağvettiği komisyon üyeleri: Kararı geri çekin
07 Haziran 2021
15:16

Urfa Barosu Yönetim Kurulu tarafından lağvedilen İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, baronun hizmet binası önünde açıklama yaptı. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’ne bağlı avukatlar da açıklamaya katıldı.

Görevden alınan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Arslan, lağvedilmeye hiçbir gerekçe gösterilmediğini kaydetti. Baro yönetimi tarafından "hukuktan uzak ve mevzuata aykırı" bir şekilde görevden alındıklarını söyleyen Aslan, baronun karar sonrası yaptığı “Bölgede hak ihlallerinin fazla olması ve iyi takip edilmesi, daha verimli olunması için böyle bir karar alındığı" açıklamaya değindi.

Arslan, “Ne tuhaftır ki insan hakları merkezi üyelerine cezaevlerinde yaşanan açlık grevlerini araştırmak için görevlendirme çıkarılması yönünde yönetim kurulundan talepte bulunulmasına rağmen bu talep gerekçe gösterilmeden bir sonraki toplantıya ertelenmiştir. Bununla birlikte günlerdir Şanlıurfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutan, eşi ve oğulları vahşice katledilen Şenyaşar ailesinin suç teşkil eden herhangi bir eylemlerinin olmamasına rağmen gözaltına alınmaları nedeniyle adalet arayışının yanında durmak için merkez üyeleri tarafından hazırlanan metin de kabul görmemiş ve yayınlanmamıştır” dedi.

Arslan, taleplerinin karşılanmadığını ve görevden alındıklarına işaret ederek, “Böylece bölgede yaşanan hak ihlallerine ne derece duyarlı olduklarını da göstermişlerdir. Her zaman hukuk mücadelesi veren insan hak ve özgürlüklerinin yanında yer alan İnsan Hakları Merkezini lağvetmeye yönelik baroyu kendi özel şirketi zannedenler tepeden inme, hukuktan uzak, kişisel hırs ve çıkarlarla alınan bu kararın yok hükmünde olduğunu vurgulamak istiyoruz. Seçimle göreve gelen arkadaşlarımızın görevden alınması veya görevlerinin durdurulmasına ilişkin usul ve yasada belirtilen şartlar aranmadan hukuka ve mevzuata aykırı, baro seçimleri kaygısı ile alınan bu karar tarihe bir utanç olarak geçecektir” şeklinde konuştu.

Kararın geri çekilmesi için çağrıda bulunan Arslan, şöyle devam etti: "Baroyu bir şirket sananlara hatırlatmak isteriz ki baro bir kamu kurumudur. Kişisel hırslar için keyfi ve hukuksuz kararlar alınamaz. Baronun bir hukuk kurumu olduğunu ve kimsenin çıkarına alet edilmesine, hırslarına kurban edilmesine göz yummayacağımızı belirtmek isteriz. Her zaman olduğu gibi şimdi de hukukun üstünlüğünü savunup insan haklarının yanında yer almaya devam edeceğiz. Kararda ısrar edilmesi halinde sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.”

ÖHD Urfa Şubesi de sanal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla karara tepki gösterdi. Açıklamada, komisyonun gerekçe gösterilmeden görevden alındığı belirtilerek, baro yönetim kurulu üyelerine "karardan vazgeçin" çağrısı yapıldı. 

Yeneroğlu: Halimizi tarif eden bir fark!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kemal Kurkut'un vurulma anını fotoğraflayarak soruşturmanın seyrini değiştiren gazeteci Abdurrahman Gök'ün "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlarından 20 yıl hapis istemiyle yargılanmasını tepki gösterdi.

‘Kadının öncü rolü engellenmek isteniyor’

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partilerine açılan kapatma davasının amaçlarından birinin kadının öncü rolünü engellemek olduğunu söyledi.

Diyarbakır'a çıkarma yapan CHP heyeti: Kürt meselesini çözme iddiasındayız

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) “Ekonomi ve Esnaf Masası”ndan oluşan heyeti, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.