Urfa'da konutların fiyatları ikiye katlandı

Urfa'da konut ücretleri yüzde 100'ün üzerinde artarken, İMO Temsilcisi Ruken Okyay Çiçek, artış nedenlerinden birinin ekonomik krize karşı konut ve arsaların yatırım aracı olarak kullanılması olduğunu söyledi.

Urfa'da konutların fiyatları ikiye katlandı
28 Ekim 2021
09:14

Ekonomik krizle birlikte Türkiye'deki tüm kentlerde olduğu gibi Urfa’da da son yıllarda konut fiyatları arttı. Emlak endeksi verilerini paylaşan Endexsa’ya göre, Eylül 2021 itibariyle bir yıl içerisinde Urfa’daki konutların fiyatları yüzde 40.77 arttı. Kentteki konut fiyatlarına bakıldığında ise son yıllardaki artış yüzde yüzün üzerine tekabül ediyor. 

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Urfa Temsilcisi Ruken Okyay Çiçek, kentte son yıllarda artan konut fiyatlarındaki artışı değerlendirdi. 

Ülkede konut satış fiyatlarını etkileyen birçok faktörün olduğunu belirten Çiçek, bunların başında kişi başına düşen gelir, alım gücü, işsizlik oranları, kredilere erişim, reel faiz oranları, tüketici güveni, konut arzı, demografik faktörler ve şehirleşme, konut inşaat maliyetleri, hükümet politikaları gibi etkenlerin konut fiyatlarını etkileyen en önemli faktörler olduğunu söyledi. Çiçek, “Urfa’da da bu faktörler geçerli ama burada fazladan ekonomik bir refleks var. Yatırım amacıyla alınan arsalar, yine yatırım amacıyla alınan konutlar biraz da ekonomik krizlere karşı emniyet amaçlı. İşte bu yüzden konut fiyatları oldukça yükselebiliyor. Bunu şöyle örneklendirebiliriz. Şu an pandemiden dolayı ciddi anlamda inşaat yapı malzemeleri yükselmiş durumda. İnşaat demiri Mayıs 2020’de tonu 2 bin 276 TL iken, Eylül 2021’de 5 bin 614 liraya çıkmış ve yüzde 102 artış olmuş. Bu ciddi bir artıştır. Hazır betonda yüzde 69’luk, çimento da yüzde 52’lik bir artış var. Tüm bunlar alçı, saten alçı, ham madde, alçıpan gibi her şeyde ciddi anlamda ekonomik krizden kaynaklanan bir artış var. Elbette ki arsa fiyatlarının çok yüksek olması da Urfa’daki konut fiyatlarını ciddi anlamda artırıyor. Ama esas burada konut fiyatlarındaki bu kadar artış olmasının sebebi, insanların ekonomik anlamda konut ve arsaları yatırım aracı olarak kullanmasıdır” dedi.

Enflasyonun ciddi anlamda artış gösterdiğinde Urfa halkının parayı koruma refleksini arsa ve konut yatırımından yana kullandığını ifade eden Çiçek, normalde enflasyonun bu kadar arttığı, talebin bu kadar düştüğü dönemlerde konut fiyatlarında düşüş yaşanması gerektiğini söyledi. Krizden kaynaklanan maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıdığını belirten Çiçek, “Ama talep düşünce konut fiyatlarının da düşmesi gerekir. Şu an Urfa’da olan ise bunun tam tersi bir refleks” diye konuştu. 

Konutların yatırım aracı olarak kullanılmasından kaynaklı konut fiyatlarının ihtiyaç reflekslerine göre değil, ekonomik reflekslere göre belirlendiğini söyleyen Çiçek, konutlardaki fiyat artışının alım gücü düşük vatandaşı mağdur ettiğini söyledi. Belki burada az önce söylediğim gibi kişi başına düşen gelir konut fiyatlarını çok etkiler. 3 yıl önce 500-600 bin eden bir ev şu an Urfa’da 1 milyon 200, 1,5 milyon gibi bir fiyata çıkmış durumda. Şimdi bu artış, tabi ki de tasvip edilir bir durum değil” şeklinde konuştu.

“Herkesin barınma hakkını korumak zorundayız” diyen Çiçek, barınma hakkı noktasında devlet politikasına işaret etti. Çiçek, şunları söyledi: "Bugün geliri olmayan ve düşük gelirli insanların da barınma hakkı var. Meslek örgütleri olarak her şeyden önce ülkemizdeki bütün vatandaşlarımızın barınma hakkına saygı duyuyoruz. Devlet politikalarının bu hak üzerinden değiştirilmesi gerektiğine, bu hakka sahip olduğu bilinciyle kentleri planlanması gerektiğine, planlamada her gelir seviyesindeki insanlara göre evlerin muhakkak projelendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.