Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını yorumladı

Merkez Bankası, yüzde 8,25 olan politika faizi oranını yüzde 10,25'e yükseltti. Ekonomi profesörü Veysel Ulusoy, kararı “Demek ki enflasyon baskısı faizi yukarı taşıyormuş” sözleriyle değerlendirdi.Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltti. Alınan bu karar, “Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir” ifadeleriyle duyuruldu.

Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını yorumladı
24 Eylül 2020
15:44

Para Politikası Kurulu, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü. Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.
 
Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”
 
PROF. ULUSOY, ERDOĞAN'IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI
 
Faiz artırımı kararına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan ekonomi profesörü Veysel Ulusoy, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın "düşük faiz, düşük enflasyon” politikasına atıfta bulunarak, “Demek ki, enflasyon baskısı faizi yukarı taşıyormuş! Zaten bunu günlük enflasyon hesabında da açıkça gördük!” yorumunda bulundu. 
 
SÖNMEZ: DÖVİZ TIRMANABİLİR!
 
Ekonomist Mustafa Sönmez ise, faiz artırımına dair paylaşımında "200 baz puan artış kimsenin dişinin kovuğuna doldurmaz. Hatırlayın, 2018’de 625 baz puan artırmışlardı. Bu bir yasak savma. Eylül enflasyonu ortaya çıkınca bu artış da anlamsız kalacaktır. Dövizde yeni bir tırmanış söz konusu olabilir" dedi.

Memur-Sen: Açlık sınırı 3 bin 107, yoksulluk sınırı ise 8 bin 823 lira

Memur-Sen'in kasım ayı açlık-yoksulluk araştırmasına göre; yoksulluk sınırı bir ayda 228 lira, açlık sınırı ise 80 lira yükseldi. Memur-Sen, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 3 bin 107, yoksulluk sınırını ise 8 bin 823 lira olarak hesapladı. Kasımda en çok LPG, mazot ve uçak bileti fiyatı arttı. Fiyatı en çok yükselen gıda ürünü ise yüzde 24,81 ile patlıcan oldu.

MB Başkanı Kavcıoğlu: 16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında 16 Aralık'taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söyledi.

Sürücülerden akaryakıta gelen zamlara tepki: Arabanın deposuna su mu katalım?

 Akaryakıta art arda yapılan zamlara tepki gösteren araç sürücüleri, “Dolar yükseldikçe fakirleşiyoruz” dedi. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.