Van ARSİSA’dan Kürtçe dil kurslarına kayıt çağrısı

ARSİSA Derneği, 2’si çocuklar için 3 sınıfla Kürtçe ders kayıtlarını almaya başladı.

Van ARSİSA’dan Kürtçe dil kurslarına kayıt çağrısı
08 Eylül 2021
09:20

Van’ın Erciş ilçesinde kurulan Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği’nin (ARSİSA) Van Şubesi çalışmalarına başladı. İpekyolu merkezinde açılan dernek, 2’si çocuklar için 3 sınıfla Kürtçe ders kayıtlarını almaya başladı. Derneğin Van Temsilcisi Zeki İtah, 20 eğitmenle yeni yıla hazırlık yaptıklarını belirterek, ailelere kayıt için çağrıda bulundu. 

Kürtlerin son birkaç yıldır anadillerini konuşmaktan uzaklaştığına dikkati çeken İtah, amaçlarının Kürt halkının kendi dilinden uzaklaşmadan, her yerde eğitim alması ve konuşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Şuan mevcut olarak üç sınıfa ders verdiklerini belirten İtah, “Halkımızın Kürtçe konuşması ve Kürtçe yazmanın yaygınlaştırılması için böyle bir dernek kurduk. Şuan iki çocuk bir de yetişkin sınıfımız var. Çocukların sınıfı 15 kişiden oluşuyor. Yetişkinlerin ise 20 kişiden oluşuyor. Dernek olarak Kürtçe eğitim almak isteyenlerinin başvurularını alıyoruz. Başvuruların artmasıyla birlikte yeni bir sınıf da açacağız” dedi.

Kürtçe üzerinde süren asimilasyon politikalarına değinen İtah, “Kürtçenin üzerinde uzun bir süredir asimilasyon politikaları var ve bu durum devam ediyor. Bugün, bu politikaların sonucu Konya’da Kürt aile katlediliyor. Başka yerlerde sırf Kürtçe konuştukları için insanlar ırkçı saldırılara maruz kalıyor. Kürtçe, diğer halkların dilleri gibi vardı ve var olmaya devam edecektir. Bunu inkar etmek, kabul etmemek ırkçılık ve ırkçılığı büyütmektir. Bunun önüne geçilmesi için Kürtçenin mutlaka resmi bir statüye kavuşması ve eğitimlerin verilmesidir” diye konuştu.

Ailelere çağırıda bulunan İtah, “Ailelerimiz çocuklarını okula gönderirken, çocuklarına Kürtçe eğitim verilmesi için başvurmalı ve talep etmelidir. Bu bir halkın en doğal hakkıdır. Bizler elimizden geleni yapacağız. Halkımızdan tek talebimiz bulundukları her yerde kendi dilleriyle konuşmalarıdır. Kürtçe öğrenmek isteyenler de gelip derneğimize başvuru yaparak eğitim alabilir. Kürtçe konuşalım, Kürtçe okuyalım, Kürtçe yazalım ve Kürtçe düşünelim” diye belirtti. 

Türkiye ile Katar arasında 15 yeni anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'la yapılan 15 yeni anlaşmayı hatırlatarak, "Önümüzdeki süreçte her alanda işbirliğimizi genişleteceğiz" dedi.

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji, Doğu Akdeniz için kuvvetli yağış uyarısı yaptı.

Yeni zamla birlikte motorinin litre fiyatı benzini solladı

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS), motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere 66 kuruş zam yapılacağını duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.