Van ekonomisi pandemi döneminde 1 milyar 500 milyon dolar zarara uğradı

Küresel salgın nedeniyle 24 Mart 2020 tarihinde Kapıköy Gümrük Kapısı’nın zorunlu geçişler haricinde açılmayışı, Van ekonomisine büyük zarar verdi. Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, zararın 1,5 milyar doları aştığını belirtti.

Van ekonomisi pandemi döneminde 1 milyar 500 milyon dolar zarara uğradı
04 Mayıs 2021
13:56

Van Ticaret ve Sanayi Odası Necdet Takva,  Van’in ekonomik büyüklüğünün 21,5 milyar dolar olduğunu bu miktarın; yüzde 61.4’ünün hizmet, yüzde 16’sının imalat ve sanayiye, yüzde 23’ünün ise tarım ve hayvancılık sektörlerine ait olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, “Bu rakamları kur üzerinden değerlendirdiğimizde 2020 Mart ayından 2021 yılının başına kadar 10 aylık süreçte 1 milyar dolar üzeri bir ekonomik kaybın olduğunu söylemek mümkün. Bunun bir de çarpan etkisi var. 1 milyar doların sağlayacağı ticari potansiyel, katma değeri varsaydığımızda kentin 1,5 milyar dolar kaybının olduğunu düşünüyorum. Van ekonomisi ve halkı refah düzeyine baktığımızda zenginlik düzeyini ele aldığımızda oldukça büyük bir rakamdır. Van şehri bu ekonomik performansa sahip değildir.”

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı İsa Berge, “Esnafımız kredilere bağımlı yaşadı” dedi. Berge, esnafın tamamının iki kez kredi kullandığını anlatırken vergi, SGK ve Bağkur borçlarının ertelense de ödeme zamanının geleceğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Peki esnaf nasıl geçiniyor? Derseniz; hükümetimiz sağ olsun esnaf sanatkarımıza bir şekil paket ve tedbirler açıkladı. Cumhurbaşkanımız iki kereye mahsus 50 bin lira kredi olanağı sundu fakat maalesef yeterli değil. Önümüzdeki süreci rahat atlatabilmek için yaklaşık bir yıldır kapalı olan Van esnafına faizsiz krediye veya hibe verilmesi gerekir. 20 veya 50 bin lira hibe verilmesi durumunda esnaf, geçmişe dair borçlarını kapatıp yeni bir çalışma anlayışıyla kendisini yenileyebilir.”

Kuraklık bal üretimini olumsuz etkiliyor

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde arı yetiştiriciliği yaparak geçimlerini sağlayan arıcılar, ilkbahar mevsiminin kurak geçmesi sonucu çiçek açan bitkilerin erken kuruması sebebiyle geçen yıla oranla ciddi anlamda bal kaybının olacağını belirtti.

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya inşaat sektöründeki fiyat artışlarını açıkladı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Meslek Komitesi tarafından hazırlanan Mayıs 2020- Mayıs 2021 inşaat malzemeleri karşılaştırmalı fiyat tablosunu paylaştı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.