Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri açıklandı

29 Ağustos 2016’da yaşamını yitiren Edebiyatçı Vedat Türkali anısına Samsun Atakum Belediyesince; roman, öykü, şiir ve çeviri kurmaca eser dallarında verilen “Vedat Türkali 2021 Edebiyat Ödülleri” sahiplerini buldu.

Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri açıklandı
19 Mayıs 2021
10:06

2021 Vedat Türkali Roman Ödülü, can yayınlarında yayınlanan “Osman” kitabıyla Ayfer Tunç’a layık görüldü.

Doğan Hızlan, Zülfü Livaneli, Deniz Türkali, Gonca Özmen, Kemal Varol ve Yavuz Ekinci’den oluşan ödül jürisi bu yıl başvuran toplam 473 eseri değerlendirmeye aldı.

Ödül Jürisinin kararıyla “2021 Vedat Türkali Roman Ödülü”, Can Yayınlarınca yayımlanan “Osman” kitabıyla Ayfer Tunç’a; Öykü Ödülü, Sel Yayınlarında çıkan “Şehirli Karınca” kitabıyla Mehmet Güreli’ye;  Şiir Ödülü, Yapı Kredi Yayınları’nda çıkan “Dil Tutulması” kitabıyla İlhan Durusel’e; Çeviri Kurmaca Ödülü ise Harfa Kitap’ta Deniz Koç çevirisiyle yayımlanan Ocean Vuong’un “Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz” kitabına verildi.

“Vedat Türkali 2021 İlk Roman Ödülü” ise Alfa Yayınları’nca yayımlanan “Ölüler Kıraathanesi” kitabıyla Fatih Gezer’in oldu.

Her yıl olduğu gibi 19 Mayıs günü açıklanan ödüllerini kazanan yazarlara, mayıs ayının son haftasında ödülleri verilecek...

Hayali gerçekleşemedi ama dengbêjliğiyle Kürt tarihine ışık tutuyor

Çocukluk hayali olan Erîvan Radyosu'nda klam söylemeyi gerçekleştiremeyen dengbêj Mistefa, inşaatta, köy odalarında ve sokakta seslendirdiği klamlarla Kürt kültür ve tarihine ışık tutuyor.

Evini atölye olarak kullanan ressam, 48 yıldır Türkiye’nin demokrasisizliğini resmediyor

Türkiye’nin “Demokrasisizlik” tarihini çizdiğini söyleyen ressam Ramazan Soğukpınar, Roboski, Şengal, Halepçe ve Ankara Gar katliamları gibi birçok olayı resmetti. 

CHP'li Erol tepkiler üzerine Ana Fatma'daki tableti kaldırdı

Ana Fatma Ziyareti’ne isminin yazılı olduğu tableti asan CHP’li Gürsel Erol, gelen tepkiler üzerine mermer tableti kaldırmak zorunda kaldı. 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.