Washington, İncirlik'teki askerlerini Yunanistan'a nakletmeyi düşünüyor

ABD’li Cumhuriyetçi senatör Ron Johnson, Washington'un Ankara'nın "rahatsız edici" politikaları nedeniyle İncirlik Hava Üssü'ndeki askerlerini bir Yunan adasına taşımayı düşündüğünü kaydetti.

Washington, İncirlik'teki askerlerini Yunanistan'a nakletmeyi düşünüyor
14 Eylül 2020
10:46

Senato Dış İlişkiler Komitesi Avrupa Şubesi Başkanı ve Wisconsin Senatörü Ron Johnson, Washington Examiner'a verdiği demeçte, "İncirlik'te ne olacağını bilmiyoruz. En iyisini umuyoruz, ama en kötü durum senaryosu için bir plan hazırlamalıyız" şeklinde konuştu.

Haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2016'da başarısız bir darbe girişimini bastırmasından bu yana, ABD'nin düzinelerce nükleer silah barındırdığı bildirilen üsse erişimini defalarca tehdit malzemesi olarak kullandığı ileri sürüldü.

“Bu geri çekilme, ABD ile NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip olan ülke arasındaki güven dengesinde büyük bir değişime işaret edebilir” denilen haberde, ancak Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e artan yakınlığı ve diğer NATO müttefiklerina karşı yaklkaşımının Amerikalı yetkilileri kızdırdığına işaret edildi.

"Erdoğan'ın izlediği yol iyi değil"

"Bu stratejik değişikliği istediğimizi sanmıyorum" diyen Johnson, "Ama savunma konumundan durumun gerçekliğine bakmamız gerekiyor ki bu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği yolun iyi olmadığıdır" ifadelerini kullandı.

ABD'li Senatör Johnson, "Türkiye'deki varlığımızı ve işbirliğimizi sürdürmek istiyoruz. Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum, ama sanırım, Erdoğan'ın gittiği yolun iyi olmadığı durumun gerçekliğine savunmacı bir duruşla bakmalıyız" yorumunda bulundu.

“Erdoğan, geçmişte Amerikalıları İncirlik'ten atabileceğini; 50 kadar nükleer savaş başlığının bölgede yeni bir eve ihtiyaç duyabileceğini ifade etmekten çekinmedi” diyen Senatör Johnson, “İncirlik'ten olası bir çıkış yapmayı düşünürken, hali hazırda Yunanistan'a alternatif olarak bakıyoruz" dedi.

“Buna ençok Rusya sevinir”

Haber’de Türkiye ile diğer NATO müttefikleri arasındaki anlaşmazlıkların Ankara’nın gelişmiş Rus hava savunma sitemi olan S-400’leri almasıuyla başladığını, ardından Trump yönetiminin Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmasıyla sürdüğünü ve son olarak Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlikle duruğa vardığına değinildi.  

CHP eski Milletvekili ve Washington'daki Demokrasileri Koruma Vakfı'nda analisti Aykan Erdemir ise, “Washington, İncirlik'e mutlaka bir alternatif değil, acil durum planı olarak tamamlayıcı bir dizi geri ödeme seçeneği düşünüyor" dedi.

Türkiye-Yunanistan anlaşmazlığıyla ilgili konuşan Erdemir, "Benim asıl endişem kasıtsız bir çatışma. Kısa süreli bir askeri çatışma bile NATO için son derece zararlı olabilir. Çünkü Rusya açısından, NATO’nun güneydoğu kanadının iki kilit üyesinin birbiriyle savaşmasından daha iyi bir şey olamaz” ifadelerini kullandı.

Hem Türkiye hem de Yunanistan 1952'de NATO'ya katıldı, ancak ABD'nin iki ülkeyle ilişkileri ters yönlerde seyrediyor.

ABD Donanması, Yunanistan'ın Girit adasındaki Souda Koyu'nda bir üssde bulunuyor ve Atina ile Ankara arasındaki gerilimle birlikte karakolun önemi artıyor.

Senatör Johnson, "Erdoğan'ın Türkiye'yi soktuğu yol çok talihsizce. Rahatsız edici. Bu çok endişe verici, Yunanistan ile askeri işbirliğimizi kesinlikle artırmamızın ve geliştirmemizin nedenlerinden biri. Souda Körfezi'ndeki varlığımızı güçlendiriyoruz, çünkü dürüst olmak gerekirse, Türkiye'deki varlığımız kesinlikle tehdit altında” dedi.

Apolas Lermi konserleri de iptal edildi

Apolas Lermi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada konserlerinin iptal edildiğini duyurdu.

DEDEF'in geleneksel pikniğinin iptaline tepkiler sürüyor

DEDEF'in uzun yıllardır düzenlediği piknik, Valilik kararıyla yasaklandı. Valilik yasağına tepkiler sürüyor

SPD'den Kaftancıoğlu kararına tepki

SPD tarafından yapılan açıklamada "Karar, Erdoğan hükümeti tarafından hukukun sistematik olarak kısıtlandığını gözler önüne serdi" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.