Yeni motorlarla donatılan Tu-160M bombardıman uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Yeniden modernize edilen Tu-160M ‘Beyaz Kuğu’ stratejik bombardıman uçağının, yeni NK-32-02 motorları ile ilk uçuşunu gerçekleştirdiği belirtildi.

Yeni motorlarla donatılan Tu-160M bombardıman uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdi
04 Kasım 2020
08:49

Birleşik Uçak Şirketi’nden (UAC) yapılan açıklamada, “Uçak mürettebatının verdiği bilgiye göre, uçuş normal geçti, sistemler ve donanım noksansız çalıştı” ifadesine yer verildi. Kazan Uçak Fabrikası’nın havaalanından yapılan uçuşun 6 bin metre yükseklikte 2 saat 20 dakika sürdüğü ifade edildi.

​Açıklamada, “Uçuş sırasında, derin modernizasyon kapsamında uçağın donatıldığı yeni sistemlerin kontrolleri yapıldı ve Birleşik Uçak Şirketi tarafından geliştirilen ve üretilen 02 serili NK-32 yeni motorunun performansı değerlendirildi” dendi.

Daha önce 2 Şubat 2020 tarihinde, modernize edilen Tu-160M ‘İgor Sikorsky’ stratejik bombardıman uçağının ilk uçuşunu yaptığı bildirilmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, nükleer caydırma grubunun bir parçası olan ve Rus Hava Uzay Kuvvetleri’nin sahip olduğu 16 adet Tu-160’ın tümünün modernize edileceğini açıklamıştı.

Amerikalı teknoloji şirketi Yahoo sansür nedeniyle Çin'den çekildi

Yahoo, artan kısıtlamalar nedeniyle Çin’deki faaliyetini sona erdirdiğini bildirdi. Yahoo’dan yapılan açıklamada, şirketin ‘özgür ve açık internete’ bağlı kalınmaya devam edeceği vurgulandı.

NASA: Güneş patlamaları uydu iletişimini etkileyebilir

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), bu hafta, GPS ve iletişim uydularını etkileyebilecek bir güneş patlaması yaşanacağını açıkladı.

Instagram’da link paylaşma sınırlaması kaldırıldı

Instagram, tüm kullanıcıların artık Instagram Hikayeler'deki Link Etiketi özelliğine erişebileceğini duyurdu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.