Yeni normalde mikron düzeyinde büyüme öngörüsü

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı (YEP) toplantısında 2020 büyüme beklentisinin yüzde 0,3, 2021 büyüme beklentisi yüzde 5,8, 2022 ve 2023 büyüme beklentisi yüzde 5,0 olduğunu açıkladı.

Yeni normalde mikron düzeyinde büyüme öngörüsü
29 Eylül 2020
12:22

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı (YEP) toplantısında 2020 büyüme beklentisinin yüzde 0,3, 2021 büyüme beklentisi yüzde 5,8, 2022 ve 2023 büyüme beklentisi yüzde 5,0 olduğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıklamaya başladı. Ekonominin üç yıllık yol haritası niteliğini taşıyan YEP'le 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergelere ilişkin hedefler yer alıyor. Toplantı başında Berat Albayrak, pandemi döneminde yapılan yardımlara ilişkin verileri paylaştı. Albayrak, “Ağustos 2018'de 7.20'lere yükselen dolar kurunu 2019 yıl sonunda 5.95'lere indirdik. Cari işlemler açığını cari fazlaya çevirdik. Yüzde 6,4'lük büyüme oranını yakaladık. Covid 19'la dünya ekonomileri yeni sınamayla karşı karşıya kaldı. Ekonomik faaliyet çok sert yavaşladı. Kimi ülkeler ekonomilerini kapattı. İşsizlik tüm dünyada arttı” dedi.

ALBAYRAK’TAN SATIR BAŞLARI

·         Ekonomide veriler güçlü bir V tipi toparlanmaya işaret ediyor.

·         Toparlanmanın tüm sektörlere yayıldığını söylememiz hala mümkün değil.

·         Covid-19 salgını dönemindeki destek paketi milli gelirin yüzde 10'una ulaştı.

·         Temmuz ayında ekonomik faaliyetleri hızla normalleşme sürecine girdi.

·         Dengelenme sürecinde Türkiye muazzam bir başarı elde etti.

·         Salgınla tüm dünyada ekonomik faaliyet sert bir şekilde yavaşladı.

·         Türkiye gibi gelişen ülkelerin para birimleri ciddi değer kaybetti.

·         Altın ithalatı ve turizmin düşüşüyle cari dengede geçidi bozulma oldu.

·         Salgında ülkemizde parasal ve mali genişleme adımları atıldı.

·         Salgında destek paketi milli gelirin yüzde 10'una ulaştı.

·         2020 büyüme beklentisi yüzde 0,3.

·         2021 büyüme beklentisi yüzde 5,8.

·         2022 ve 2023 büyüme beklentisi yüzde 5,0.

·         İstihdamın yıllık ortalama 1,336 milyon artması, işsizlik oranının 2023 yılında yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. (anka)

TÜİK: Son 6 ayda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kasımda en yüksek aylık reel getiriyi yüzde 15,93 oranlarıyla külçe altın sağladı. Yıllık değerlendirmede ise en fazla kazandıran ise yüzde 10,35 ile Amerikan doları oldu. Türk lirası mevduatı ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık ve yıllık değerlendirmelerin hepsinde yatırımcısına kaybettirdi.

4 ilde miting yapacak olan KESK: Türkiye'de ILO sözleşmesine göre asgari ücret belirlenmiyor

Asgari ücretin vergi dışı tutulmasını talep eden KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, temel gıda maddelerine yapılan zamlar düzenlenmeden asgari ücretlilerin kayıplarının giderilemeyeceğini söyledi. Yeşil, Türkiye'nin onayladığı ancak gereklerini yerine getirmediği Birleşmiş Milletler'in bir ihtisas kuruluşu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) göre asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi, 1994 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi

Merkez Bankası verilerine göre; Türk lirası, tarihin en düşük reel değerine geriledi. Ekim ayında 60,37 seviyesindeki reel efektif döviz kuru, kasım ayında 54,33 oldu.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.