Yıldırım Kaya: Çin aşısı Uygur Türklerinin iadesi için mi bekletiliyor?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 50 milyon doz Çin aşısının geliş tarihinin sürekli ertelenmesini TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.  Kaya, soru önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Çin aşısı Uygur Türklerinin iadesi için mi bekletiliyor” diye sordu.

Yıldırım Kaya: Çin aşısı Uygur Türklerinin iadesi için mi bekletiliyor?
29 Aralık 2020
12:29

Diğer yandan, 27 Aralık 2020 tarihinde Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan, TBMM’nin henüz onaylamadığı ‘Suçluların İadesi Antlaşması’nı oylayarak kabul ettiğini duyurdu” diyen Kaya, soru önergesinde “Çin’in Suçluların İadesi Antlaşması’nı onaylaması Çin’den kaçıp Türkiye’ye sığınan, henüz Türk vatandaşı olmayan Uygur Türkleri arasında büyük panik yarattı. Çin’in Türkiye üzerinde ekonomik baskı uygulayabileceği, antlaşmayı imzalamamasından rahatsız olduğu ve aşıları bu nedenle beklettiği iddiaları ortaya atıldı” ifadelerine yer verdi.

Yıldırım Kaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle Meclis'e sunduğu soru önergersinin açıklama bölümünde şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye günlerdir Çin’den alınan 50 milyon doz Covid-19 aşının gelmesini bekliyor. Ancak Çin aşısının Türkiye’ye getirilmesi sürekli erteleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk olarak aşılamanın 11 Aralık 2020 tarihinde başlayacağını duyurdu. Ancak, açıklanan tarihte aşı sevkiyatı dahi yapılamadı. Sağlık Bakanı Koca, 10 Aralık’ta aşıların 3-4 gün içerisinde ülkemize gelebileceğini, 23 Aralık’ta ise bir gün sonra ülkeye geleceği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Bilim Kurulu üyeleri de benzer açıklamalar yaparak, 23-25-26 Aralık 2020 tarihlerinde aşılamanın başlayacağı açıklamalarını yaptılar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son olarak, 27 Aralık 2020 Pazar gecesi Türkiye'ye gelmesi planlanan Çin aşısının Pekin’deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası nedeniyle 2 gün ertelendiği açıklamasını yaptı.

Ayrıca Covid-19 aşı temininde yaşadığımız zorluklarla birlikle, Dr. R. Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünün kapatılma gerekçeleri de kamuoyunda yeniden tartışılmaya ve sorgulanmaya başlandı."

Kaya Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya şu soruları sordu:
1. Çin aşısının geliş tarihleri neden sürekli etlenmektedir?
2. Çin dışında aşı üreten diğer ülkelerden neden aşı talep edilmemiştir?
3. Çin’in aşı sevkiyatını erteleyerek, Türkiye’nin de "Suçluların İadesi Anlaşması"nı onaylaması için baskı yaptığı iddiaları doğru mudur?
4. Türkiye’nin "Suçluların İadesi Anlaşması’nı onaylayarak Uygur Türklerini Çin’e iade edeceği iddiaları doğru mudur?
5. AKP hükümeti Dr. R. Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsünü neden kapatmıştır?

CHP Ankara Milletvekili Kaya: Bayram Ali Ersoy’un KPSS başkanı olması etik mi?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması için soru önergesi verdi.

Mustafa Yeneroğlu: KPSS skandalı sistemik bir sorun

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, KPSS sorularının bir kısmının daha önceden bir yayınevinin kitapçıklarında yer almış olmasına dair açıklama yaptı.

HDP'de yeni MYK üyeleri belli oldu

5. Olağan Kongresinden sonra ilk toplantısını yapan HDP yeni MYK üyelerini belirledi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.