Yıllardır yaşadığı mahallesine muhtar adayı olan Kesuman Taşlı: Bu sefer kadın olsun

Yıllardır yaşadığı Mevlana Halit Mahallesi’nde muhtarın yaşamını yitirmesi ardından yapılacak seçimlerde aday olan Kesuman Taşlı, "35 yıldır erkekler yönetiyor, bu sefer kadın olsun, kadının rengiyle zafere" dedi.

Yıllardır yaşadığı mahallesine muhtar adayı olan Kesuman Taşlı: Bu sefer kadın olsun
04 Mayıs 2021
10:00

Diyarbakır Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi’nin muhtarı Aziz Ezer’in koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirmesi ardından İlçe Seçim Kurulu, yeniden seçim yapma kararı aldı. Mahalle 7 Haziran’da yeni muhtarını seçecek. 5 adayın içinde yıllardır o mahallede yaşayan Kesuman Taşlı da yer alıyor. Taşlı, mahallenin tek kadın adayı. 

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde 1965 yılında dünyaya gelen Taşlı, 17 yaşında evlendirildi ve art arda 3 çocuğu oldu. Eşini, 90’lı yıllarda Antalya'da faili meçhul bir cinayette kaybeden Taşlı, 3 çocukla birlikte yaşam mücadelesi verdi. Yaşadıklarını “büyük trajedi ve zahmetli bir yaşamdı” diye tanımlayan Taşlı, “Ama bununla gurur duyuyorum, başım dik” dedi.  

Çocuklarını okutmak ve geçinmek için fındık tarlalarında, inşaat işlerinde ve çeşitli işte çalışan Taşlı, siyasete de adım atarak 2014'te Bağlar Belediye Meclis üyesi seçildi. Sistemin kendisinin istenilse de istenilmese de bireyi politikliğe ittiğine değinen Taşlı,  şimdi ise yıllardır yaşadığı mahalleye muhtar adayı olarak kadınların sesi olmak istiyor. 

Mahallelerde çalışma yürüterek insanlara yardımcı olmak istediğini söyleyen Taşlı, "İnsanlarla konuşmayı, dertlerini dinlemeyi seviyorum. Küçüklüğümden beri de bu mahalledeyim ve herkes beni tanır bana ‘Gule’ diye seslenirler. Şimdi kendi mahallemde çalışma yürütmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

"Eğer bir erkek yapıyorsa ben de yapabilirim"

Eşit temsiliyetin önemini vurgulayan Taşlı, "Eğer bir erkek yapıyorsa ben de yapabilirim. Bakıldığında erkekler bir kere eziliyorsa, kadınlar 3 kere eziliyor. Kadınlar dışarıdaki işten eve geliyor bu sefer evde işler başlıyor fakat erkekler bunu yapmıyor. Çocukların, bakımlarını da kadınlar üstleniyor" sözleriyle kadınların iş yüküne değindi.

"Bizim kadınlarımızın sosyal aktiviteleri yok"

Bağlar’da yaşayan kadınların sosyal aktivitesinin olmadığı aktaran Taşlı, eksikliklere şöyle değindi: "Bizim kadınlarımızın sosyal aktiviteleri yok sadece evlerinin kapıları önünde vakit geçirebiliyorlar. Ne bir konserleri ne bir tiyatroları ne de bir tatilleri var. Hatta bir kısmı eşine söylemeden ekmek almaya bile çıkamıyor. Kadınlar belki hapiste değil ama yaşamları hapis. Evler dip dibe yapılanma kötü. Bir diğer sorun, mahallemizde çocuklarımızın da oyun oynayabileceği bir alan yok."

Mevcut sorunlar nedeniyle bu konular üzerinde durmak istediğinin altını çizen Taşlı, "Hem kadınlar hem de çocuklar için yeşillik bir alan yaratmak istiyorum. Yani o binaların önünde oturacaklarına geniş açık bir alanda sohbet etsinler. Kadınların çalışabileceği bir alan da yapmak istiyorum, bir tarla olabilir, orada dikim yapılabilir. Kadınlara ön ayak olmak istiyorum bu alanda" diyerek projelerinden söz etti.

Daha fazlası için

35 yıldır bu mahallede erkeklerin muhtarlık yaptığını kaydeden Taşlı, "Bu sefer de kadının rengi olsun. Kadının elinde olsun alanlar. 50 alan varsa neden 25’i kadının elinde olmasın. Kadınlar da erkekler gibi çalışabilir, elini taşın altına koyabilir, o efor ve enerjiyi sarf edebilir. Hatta ben inanıyorum daha fazlasını bile yapabilir. Çünkü kadın elini neye atarsa oradan başarıyla çıkıyor" sözleriyle kadınların yaşamı güzelleştirdiğini söyledi.

"Kadınların desteğini bekliyorum"

Kadının rengiyle 7 Haziran’da başarıya ulaşmak istediğini belirten Taşlı, "Bugün baktığımızda kadınlara her alandan saldırı var, kadınların katilleri iki ay da serbest bırakılıyor. Kadınlar her yerde birliğini oluşturmalı. Eğer ki oluşturursa bu kadın cinayetlerinin önüne geçeriz. Kadının bakış açısıyla dünyaya bakmalıyız" dedi.

Yasaklardan sonra aile ve esnaf ziyaretleri gerçekleştireceğini sözlerine ekleyen Taşlı, kadınların desteğini beklediğini belirtti. (MA)

Şenyaşar Ailesi: Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz

Şenyaşar ailesi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün resmi Twitter hesabnı ve Adalet Bakanlığının hesabını etiketleyerek, “Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

TJA: Filistin halkının haklı mücadelesinin yanındayız

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan: 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrımızın haklılığına hep birlikte şahitlik ettik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Geldiğimiz noktada durum ürkütücü bir hal almış" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.