YÖK Başkanı Yekta Saraç: Son 7 yılda 60 öğretim elamanı tacizden ihraç edildi

YÖK Başkanı Yekta Saraç, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırması Komisyonu’nda bilgilendirme yaptı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç: Son 7 yılda 60 öğretim elamanı tacizden ihraç edildi
03 Haziran 2021
15:02

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Yekta Saraç’ın TBMM’de yaptığı bilgilendirmeye göre; öğretim üyelerinin yüzde 55’i, doçentlerin yüzde 40’ı, profesörlerin yüzde 32,5’i kadınlardan oluştu. Akademide kadın rektör ve dekan oranı ise 394 üniversite içinde yüzde 18,3’te kaldı. 2014 yılından bugüne kadar üniversitelerden toplam 60 öğretim elemanı kadına tacizden ihraç edildi, 8 kişi de alt ceza ile cezalandırıldı.

Yekta Saraç’ın yaptığı sunumda, yükseköğretim alanı içinde öğretim elamanı sayıları yer aldı. Buna göre; akademik seviye yükseldikçe kadının adı azaldı. Öğretim üyelerinin yüzde 55’i, doçentlerin yüzde 40’ı, profesörlerin yüzde 32,5’i kadınlardan oluştu. Akademide kadın rektör ve dekan oranı ise 394 üniversite içinde yüzde 18,3’te kaldı.

Akademide kadın ve şiddet başlığında 342 yüksek lisans, 51 doktora, 36 tıpta uzmanlık sınavı için tez hazırlandı. 394 üniversitenin 31’inde Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Destek Birimleri kuruldu. 2014 yılından bugüne kadar üniversitelerden toplam 60 öğretim elemanı kadına tacizden ihraç edildi, 8 kişi alt ceza ile cezalandırıldı. (ANKA)

Kiraz üreten çiftçiler pazar sıkıntısına çözüm bulunmasını istiyor

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Altınyaka Mahallesi'nde kiraz üreten çiftçiler, geçen yıl pandemi sebebiyle yaşanan pazar sıkıntısına bu yıl tedbir alınmasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Brüksel’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Erdoğan: Bütün derdimiz Amerika'dan amasız, fakatsız bir yaklaşım görmektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin F-35’ler konusunda ahdini yerine getirmediğini belirterek, “Bizim bütün derdimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine güç katacak, amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir” dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.