Yunanistan Fransa’dan 18 adet Rafele savaş uçağı alacak

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de tansiyon yükselirken, Yunanistan Fransa'da savaş uçağı alımı yaptıklarını duyurdu.

Yunanistan Fransa’dan 18 adet Rafele savaş uçağı alacak
13 Eylül 2020
12:10

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin sondaj arama çalışmalarına karşı birlikte hareket eden Fransa ve Yunanistan, bir süredir kulislerde konuşulan 18 Rafale savaş uçağı alımına ilişkin müzakereleri tamamladı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Yunanistan ordusunu güçlendirmek için Fransız yapımı 18 Rafale savaş uçağı, 4 deniz fırkateyni ve 4 de helikopter alacağını açıkladı.

Selanik'te konuşan Miçotakis, ayrıca, ordunun yeniden yapılandırılması çerçevesinde, 15.000 ek asker alınacağını ve savunma sanayisini daha fazla finanse edeceğini söyledi. Program ayrıca, 4 firkateynin yenilenmesi ve tanksavar silahları, torpidoları ve füzelerin satın alınmasını da içeriyor.

Miçotakis, "Silahlı kuvvetlerimizi güçlendirme zamanı geldi. Bu, ulusal bir kalkan oluşturacak önemli bir programdır" dedi. Bu programın binlerce yeni istihdam yaratacağını da sözlerine ekledi.

İlk kez bir Avrupa ülkesi Rafale alacak

Rafale uçakları Yunanistan'ın siparişi ile ilk kez bir Avrupa ülkesine satılmış olacak. Fransız savunma bakanı Florence Parly, yayınladığı açıklamada, "İlk kez bir Avrupa ülkesinin Rafale uçağı almasını memnuniyetle karşıladıklarını" dile getirdi.

Parly, "Bu duyuru, Fransız havacılık endüstrisi, özellikle Dassault Havacılık ve diğer Fransız endüstriyel aktörler ve özellikle de Rafale'nin inşasında yer alan birçok küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşu için bir başarıdır" dedi.

Rafale uçaklarının yapımcısı Dassault Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Eric Trappier, "Bu duyuru, Yunanistan ile neredeyse yarım asırdır sahip olduğumuz olağanüstü ilişkiyi güçlendiriyor. Yunan makamlarına, bize gösterdikleri güven için bir kez daha teşekkür ediyorum. Dassault Aviation, Yunan Hava Kuvvetleri tarafından ifade edilen operasyonel ihtiyaçları karşılamak ve böylece Yunanistan'ın egemenliğini ve Yunan halkının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için tamamen seferber oldu" dedi.

Mısır, Katar, Hindistan

Rafale savaş uçağı ilk kez 2015 yılında Mısır'a ardından, Katar'a satıldı. Her iki ülke de 24'er uçak aldı. Daha sonra Doha yönetimi, Aralık 2017'de 12 ilave Rafale siparişi vererek uçak sayısını 36'ya çıkardı.

Mısır ve Katar'ı, Pakistan ve Çin ile gerilim yaşayan Hindistan izledi. Yeni Delhi yönetimi, 2016 yılında, tahmini 9.4 milyar dolarlık 36 Rafale sipariş etti. Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, ilk beş uçağın devir teslim töreni için bu hafta Hindistan'a gitti. Dassault Havacılık, Hindistan Hava Kuvvetleri için 110, deniz kuvvetleri için de 57 Rafale uçağı ihalesini imzalamayı umut ediyor.

SPD'den Kaftancıoğlu kararına tepki

SPD tarafından yapılan açıklamada "Karar, Erdoğan hükümeti tarafından hukukun sistematik olarak kısıtlandığını gözler önüne serdi" ifadelerine yer verildi.

Gergerlioğlu: Aynur Doğan’ın konseri için yapılan detaylı inceleme nedir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu 20 Mayıs’ta Kocaeli Derince’de düzenlenecek Aynur Doğan konserinin iptali hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Muzaffer Oruçoğlu: Dersimli komünistlere önerim, Mehmet Çetin ile Emirali Yağan’ın doğdukları evleri müze haline getirmeleridir

Muzaffer Oruçoğlu, "Benim Dersimli komünistlere önerim, Mehmet Çetin ile Emirali Yağan’ın, bu iki komünist şairin doğdukları evi müze haline getirmeleridir" dedi.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.