'Zarar, zarar, zarar, nereye kadar zarar?'

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde kavun eken çiftçilerin yaşadıkları sorunlar bitmiyor. Ekilen kavunların hasat mevsimi olmasına rağmen halen kavunları tarlada toplanmamış halde bulunan çiftçiler, ürünlerini satamamaktan, bunun yanı sıra gübre, ilaç ve mazot fiyatlarındaki artış nedeniyle dert yandı.

'Zarar, zarar, zarar, nereye kadar zarar?'
25 Ekim 2021
09:07

Haziran ayıyla birlikte 25 dönümlük arazisine kavun ektiğini aktaran İncesu, ancak çiftçilerin tohum, gübre ve sulamada büyük sıkıntılar yaşandığını belirtti. İlk defa tarlasına kavun ektiğini dile getiren Ferhat İncesu, toplanmadığı için çürüyen kavunları göstererek, “Ektiğime de pişman oldum” dedi. 

Bölgede 2012 yılında Boztepe Recai Kutan Barajı’nın kurulmasıyla “Çiftçilerin yüzü gülecek” denildiğini ancak suyun sürekli kesilmesiyle yaşadıkları sorunları anlatan İncesu, “İlkbaharda ektiğimiz buğday ve arpada suların verilmemesinden kaynaklı kurudu. Sulama sorununu çözeceği iddiasıyla yapılan barajda su sorunu bir türlü giderilmiyor” diye belirtti.

Kavun ekmesiyle yaşadığı sorunları sıralayan İncesu, şunları söyledi: “Geçen sene 50 kilo gübre 135 TL’ydi, bu sene 280-300 TL arasında. Fiyatlar ikiye katlanırken mahsul fiyatı ise daha düşük oldu. Geçen sene 3,5 TL’ye satılan kavun bu sene 2,5 TL’ye alıcı bulamıyor. Maliyet artıyor ama mahsul fiyatı düşüyor. Bir paket tohum 550 TL. Yani bir tohum 55 kuruşa denk geliyor. Ben buraya 22 paket tohum harcadım. Tarlaya ektiğim tohum tek başına 15 bin TL ediyor. Mazot, ilaç, ne dersen yükselişte ama mahsule gelince fiyat düşüyor.”

Durumlarının her geçen gün daha da kötüye gittiğini ifade eden İncesu, “Kavun satılmıyor, kimse yaklaşmıyor. ‘Fiyat düşmüş’ dediklerinden dolayı kimse almıyor. Alınmazsa, ürünler tarlada kuruyacak. Durumumuz gerçekten vahim. Dönüm başına 2 bin TL masrafım var. Kendi işçilik ve emeğimi de saymıyorum.  Normal masrafından suyu, gübresi, tohumu, icarını sayarsak 50 bin TL net masrafım var. Zarar edeceğim” dedi. 

Çiftçi olarak taleplerini sıralayan İncesu, “Mazot almış başını gidiyor. Bugün yine zam geldi. 1 litre mazot 8 TL’ye yaklaştı. En azından çiftçiye mazot ve gübre ucuz verilsin. Çünkü gübrede bu sene 2-3 katına çıktı. Çiftçi külliyen zarar etti. Pancar eken öyle, kavun eken öyle, arpa-buğday eken öyle. Millet yakında bu işi bırakır. Zarar, zarar, zarar, nereye kadar zarar?” diyerek dert yandı. 

CHP'den 'Squid Game'li miting daveti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın Mersin'de katılacağı ve “Milletin Sesi” isimli ilk seçim mitingi ile ilgili hazırlıklar tamamlandı. Miting öncesi kentte Netflix'te izlenme rekoru kıran Güney Kore yapımı "Squid Game" adlı diziyi anımsatan bir yöntemle çağrı yapıldı. Mitinge davet kartında "Oyunu sonlandırmak için, 4 Aralık Cumartesi 13.00" mesajı yazıyor.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı: Yetkilileri sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye çağırıyoruz

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” açıklaması yaptı.

SES: Bizleri yok gören düzenlemeyi biz de kabul etmiyoruz

SES Ankara Şubesi, düzenlemeye, “sağlıkçılar arasında ekonomik ayrımcılık yapıldığı” gerekçesiyle tepki gösterdi. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi önünde bir araya gelen sendika üyeleri, açıklama yaptı.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.