Orhan Kemal'in Edebiyatı - 13

05 Mayıs 2021
08:52

Orhan Kemal ve Sinema (2)                    

Orhan Kemal, yazdığı senaryolar dışında, romanları en çok sinemaya uyarlanan yazarımızdır. Orhan Kemal'in sinemaya uyarlanan ilk romanı, Suçlu'dur. Sokak çocuğu Cevdet'in hikayesini anlatan Suçlu romanını 1960 yılında Atıf Yılmaz sinemaya uyarlamıştır. Filmin senaryosunu Atıf Yılmaz'la birlikte genç bir sinemacı Yılmaz Güney yazmıştır. Film, sansüre takılmış, "sakıncalı" sahneleri kesildikten sonra gösterime girmiştir. Orhan Kemal'in roman ve öykülerinden bazıları da farklı isimlerle iki kez sinemaya uyarlanmıştır: Murtaza, Devlet Kuşu, Kaçak, 72. Koğuş      

 *

Devlet Kuşu'nun ilk sinema uyarlamasında, 1961 yılında Ayhan Işık'ı başrolde oynatan Memduh Ün, ikinci uyarlamada Kemal Sunal'ı oynatarak, filmin dram yükünü azaltmış komedi unsurlarını öne çıkarmıştır. İlk çekilen filmin adı "Avare Mustafa"dır.           

Devlet Kuşu, Orhan Kemal tarafından "İspinozlar" adıyla tiyatro oyunu olarak da yazılmış, yillarca sahneye konmuştur. Orhan Kemal, Devlet Kuşu(İspinozlar)'nun Muzaffer Buyrukçu'nun hayatını anlatan bir romandır. Romandaki karakterler, Buyrukçu'nun ailesinden kişiler ve arkadaşlarıdır.    

Oyundaki Boyacı Bayram karakteri Muzaffer Buyrukçu'nun amcasıdır. Oyunun gösterimlerinden birinde, Boyacı Bayram'ı canlandıran oyuncu sis nedeniyle vapurlar çalışmadığı için gelememiş, rolü Orhan Kemal oynamıştır. Orhan Kemal, herhangi bir prova yapmadan oynadıği rolde, suflörü duymadığı için Boyacı Bayram rolünü aklına geldiği gibi konuşarak oynadığını, sahneye çıkmadan önce de, bir duble rakı içtiğini söyler.  

*

Orhan Kemal'in ÜçTekerlekli Bisiklet adıyla sinemaya çekilen romanı Kaçak, Hanımın Çiftliği üçlemesinin son romanıdır. Orhan Kemal, üçlemenin devamını "Bir Başka İnsan" adıyla yazmak istemiş ancak ömrü vefa etmemiştir. Üç Tekerlekli Bisiklet, Ayhan Işık ve Sezer Sezin'in başrollerinde çekilmiş(1962), filmin senaryosunu Vedat Türkali ile birlikte yazan Lütfü Akad'ın yönetmenliğini yaptığı filmin son sahnelerini çeken Memduh Ün, 1982 yılında Kaçak adıyla yeniden çektiği filmde, Tarık Akan ile Fatma Girik'i oynatmıştır.     

*

Orhan Kemal'in Murtaza romanı ilk kez 1965 yılında, Murtaza adıyla sinemaya uyarlanmış, Murtaza rolünü Müşfik Kenter oynamış, filmi Tunç Başaran yönetmiştir. Murtaza romanı, ikinci kez sinemaya 1986 yılında, Bekçi adıyla uyarlanmıştır. Bekçi filmini Ali Özgentürk yönetmiş, Murtaza rolünü bu kez Müjdat Gezen canlandırmıştır. 

*

Seyrettiğim Orhan Kemal roman uyarlamaları içinde Vukuat Var, romanın içeriğine en aykırı senaryoyla çekilen filmdir. Orhan Kemal'ın eserlerinde ortaya koyduğu dünya görüşünü yansıtmayan bir senaryo. Başrollerinde Türkan Şoray ile Kartal Tibet'in oynadığı 1972 yapımı Vukuat Var filmini Nejat Saydam yönetmiştir.

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.