Orhan Kemal’in Edebiyatı - 14

09 Mayıs 2021
10:56

Orhan Kemal ve Sinema (3)                       

Orhan Kemal'in sinemaya en uygun romanlarından biri El Kızı'dır. Sinemanın melodram biçimine çok uygun bir roman olan El Kızı'nda gelin--kaynana çatışması ekseninde bir hikaye anlatılır. 1960 yılında yayınlanan El Kızı, 1966 yılında Nejat Saydam'ın yönetmenliğinde çekilir. Türkan Şoray ve Ekrem Bora'nın başrolleri paylaştığı filmde; Çolpan İlhan, Cahide Sonku ve Suzan Avcı da oynamıştır.         

 *

72. Koğuş Orhan Kemal'in iki kez sinema filmi çekilen bir uzun öyküsüdür. Ömrünün beş yılını cezaevinde geçiren Orhan Kemal'in doğrudan gözlemlediği olayları gerçekçi biçimde anlattığı 72. Koğuş'ta, İkinci Paylaşım Savaşı yıllarında geçen bir hikaye anlatılır. 72. Koğuş'ta çoğu hırsızlıktan yatan aç-yoksul adembabalar, cinayetten yatan ve kadınlar koğuşundaki Fatma'ya tutkun Ahmet Kaptan hikayenin karakterleridir. 

İlk sinema uyarlamasını 1987 yılında Erdoğan Tokatlı yapmış, Kadir İnanır, Halil Ergün, Menderes Samancılar, Rasim Öztekin ve Savaş Yurttaş önemli rolleri oynamıştır. 2011 yılında, Ayfer Tunç'un senaryosunu yazdığı 72. Koğuş filmini ise Murat Saracoğlu yönetmiş, başrollerde; Kerem Alışık, Yavuz Bingöl, Hülya Avşar, Songül Öden oynamıştır. Orhan Kemal, 72. Koğuşu tiyatro oyunu olarak da yazmıştır. 72. Koğuş, AST başta olmak üzere, pek çok tiyatro grubu tarafından sayısız kez oynanmış ve oynanmaya devam eden bir oyun olmuştur.                         

*

Sokakların Çocuğu Cevdet'in hikayesinin bir anlamda devamı olan Sokaklardan Bir Kız Orhan Kemal'in 1968 yılında yayınlanan bir romanıdır. Nejat Saydam'ın 1974 yılında çektiği filmin başrolünde, Cevdet'in arkadaşı Nuran rolünü Hülya Koçyiğit oynamıştır. Aliye Rona, Ahmet Arkan ve Orçun Sonat diğer başrol oyuncularıdır. Filmde, romanda olmayan olaylar eklenerek, romanın "aydınlık gerçekçiliği" zedelenmiş, dramatık yön abartılarak romanda verilmek istenen mesajdan uzaklaşılmıştır.            

*

Orhan Kemal'in Çukurova'da tarım ve fabrika emekçilerinin yaşamını destanlaştırarak anlattığı en güzel romanı Bereketli Topraklar Üzerinde'dir. Orhan Kemal'in romanları içinde en başarılı sinema uyarlaması yapılan da, Bereketli Topraklar Üzerinde olmuştur. Romanla aynı adı taşıyan filmi, Erden Kıral yönetmiş, çok başarılı oyuncu kastı ve romana sadık kalan bir senaryo, filmi unutulmaz kılmıştır.                                                                

Uzun yıllar gösterilmesi yasaklanan 1980 yapımı filmin başrollerinde; Yaman Okay, Erkan Yücel, Nur Sürer, Menderes Samancılar, Bülent Kayabaş ile Tuncel Kurtiz oynamıştır. Filmin senaryosunu önce Mahmut Tali Öngören yazmaya başlamış, Tuncel Kurtiz ile Erden Kıral tamamlamıştır. Filmin başında, Bereketli Topraklar Üzerinde romanındaki o şiirsel metin seslendirilmiştir.      

"Çukurova'da bahar harikadır!

Gök masmavi, kırmızı topraklar yemyeşildir!

Çukurova'nın bereketli toprağına dört kilo çiğit at, seksen kilo kütlü, yani tohumlu pamuk versin!"         

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.