Şiir, kendini mısralarda bulanındır

29 Nisan 2021
09:23

Karantina sürecinde kültürel aktivitelerden geri dursak da, yaratıcı yazar ve şairlerimiz üretmeden duramıyorlar. Duvarlar arasında sıkışıp kalmış bizleri, kitapların büyülü dünyalarının içinde seyahat ettiren yazarlar iyi ki varlar. Sizlere ‘iyi ki var’ diyeceğiniz bir kitabı ve şairini yazmak isterim.

Mardin’de 1975 yılında doğan Şair Lal Laleş adından çokça bahsedilecek Türkçe şiir kitabıyla yakın zamanda okuyucularıyla buluştu. ‘Türkçe şiir kitabı’ diye özellikle vurguluyorum çünkü, Lal Laleş 2003 yılında ilk yayınlanan Kürtçenin Kurmanci lehçesiyle yazdığı “Berbejna Rê” kitabından sonra Kürtçe yazmaya devam ederek iki Kürtçe şiir kitabı daha yazmış ve yayınlanmış.

“Nora İstanbul bir hiçtir” kitabını, ‘neden Türkçe yazdı’ diye kendime sormadan duramadım. Sorumun cevabını ‘Kayboluş öykümüze hoş geldiniz’ dercesine Nora’nın mısraları cevaplıyor.
 

“Kendimi döke döke gelmişim buralara,

Kim anlattı beni sana böyle iyi biliyorsun?

Uyandım şafak söküyor

Aklımda gün batımı.

Kaç hayat yaşadık beraber

Benim bilmediğim?

Kaç aşkın gündökümü

Kulağıma fısıldadığın suret uğruları… Nora”

Madem Nora’nın dizeleriyle Şiirsel yolculuğa başladık o halde kapının eşiğinde bekleyen Nora’nın ‘’kendimi döke döke geldim buralara.’’ Diye iç geçirmesine karşılık; Şair’in Nora’yı tamamlama çabarıyla devam edelim.

‘’Nasıl tanıyabilirsin ki sevgiliyi?

Doğduğu kentin daracık sokaklarını, insanlara çarpa çarpa dolaşmadan.

Çarşıların hayatı mümkün kılan, düş süren rüzgarı yüzüne çarpmadan.

Ustura gibi kesmeden yüz çizgilerini.

Dil kilidini kırmadan tahayyülün.

Kartal yuvasından uzun geceler salmadan yegane huzur düşlerini?’’

Şair İstanbul’un sokaklarında Nora’nın döküntülerini muazzam kelimeleriyle aramış. Antik esintilerle Nora’nın saçlarını savurmuş. Kah İstanbul’u boşaltmış; deniz ve balık kokusunu hakim bırakmış. Kah bir simge misali Nora hayaliyle yeni bir İstanbul yaratmış.

Bakmış ki ne yapsa boş, bulamayacak dökülen parçaları. Çekmiş restini ‘’İstanbul bir hiçtir’ demiş. Sonra aşkla uzatmış elini. Kapının eşiğinde güz dökümüyle bekleyen Nora’yı dizelerin içinden çekip çıkarıp kendi dünyasına götürerek Mardin’i gezdirmiş. Gökyüzünün masallarını anlatmış. Yıldızların şölenini göstermiş. Diyarbakır’da yaşatmış Nora’yı.

‘Sen varsın artık’ demiş. Aşkına Diyarbakır’ı ve benliğini hediye eylemiş. Bizleri de coşkulu dizelerle şahit bellemiş.

‘’İki gölgenin kesiştiği yerde

Ardımıza bakmadan

Güle adanan rüzgarı

Kum kederini

Arnavut taşları döşediğim menzili

Uzak ovanın buğday tenini alıp

Bir aşk ile iki güneş arasında

Geniş bir kavis çizerek

Saat başı susan saatlerime

Tavus işlemeli yatağıma

Dönüyorum

Sen hafıza çekmecesine saklanıyorsun

Aşkımızın’’

Şiir, şairin tutturduğu bir ritimdir. Ve her okuyucunun o ritimde dansı farklı olur. Ben şiirde özgürce dans etmek isterim. Dans ederken negatif enerjilerimin boşalmasını, ruhum şenlenirken, zihnimin aydınlanmasını isterim. Lal Laleş, şiirleriyle tutturduğu ritimde, okuyucuyu sadece sahnede kapladıkları alanda dans ettirmiyor. Şiirleri okuduktan sonra zihninizin genişlediğini, uçsuz bucaksız sahnelere yayıldığını fark edeceksiniz.

Şair şiirlerinde sadece duygularını akıtmamış. Duygularını Tarihle belgelemiş, Coğrafyayla parsellemiş, Edebiyatla zenginleştirmiş.

Bırakın okuyucuya ritim tutmayı, okuyucuya görsel ve sanatsal bir dünya sunmuş. Yazılan bir şiiri hissetmek kolay, fakat yorumlamak zordur. Bu sebeple şiirler hakkında yazı yazmaktan çekinsem de Lal Laleş’in birikimleri ile harmanladığı ve çok sevdiğim iki şehri içinde barındıran ‘’Nora İstanbul Bir Hiçtir’’ kitabını yazmasam olmazdı.

Şiir ne şiiri yazdıranındır, ne de kağıdı mürekkebe bulandırırdır. Şiir kendini mısralarda bulanındır. Kendini aşkla bulan okuyucusu bol olsun.

 

Yorumlar
1000

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan web sitemiz sorumlu tutulamaz.

8 Yorum
Ferit
04/12/2021

Tebrik ediyorum başarılı bir kaleminiz var

(.)
04/12/2021

çok güzel olmuş başarılarının devamını dilerim

Remziye Dağgibi
04/12/2021

Çok güzel akıcı bir yazı olmuş eline sağlık Kalbinin güzelliği kalemine yansımış resmen

Ayşe Nur
04/12/2021

Tirajda güzel bir Edebiyat kokusu var.????????

Süleyman
04/12/2021

İlk defa böyle güzel,sade,aıkıcı ve ince dokunuşlu bir yazı okuduk,öylesi;Yazar ve Edebiyatçılara ihtiyaç vardır????????

Azize reyya TURAN
04/12/2021

Çok güzel olmuş emeğinize sağlık

Pınar bunul
04/12/2021

Maşallah canım.Yuregine ve kalemine sağlık.Duygulara tercüman olmuşsun.Tebrik eder başarılarının devamını dilerim

mehmet opcin
04/12/2021

tebrikler ve başarılar dilerim